• cottage

  Chcete si udělat z chalupy trvalé bydliště?

  6.2.2023 | autor: David K. | sekce: Byt a dům

  Rekreační nemovitosti v podobě chat a chalup zažívají značný boom. Není se čemu divit. Pokud bydlíte v bytě, pak vám takový typ nemovitosti přijde rozhodně vhod. Každý víkend se můžete vydávat za klidem na chalupu, kde načerpáte nové síly a užijete si tamního prostředí. Je pravdou, že s přibývajícím věkem spousta z nás přemýšlí o tom, že se na takovou chatu či chalupu přestěhuje. Jde přece o ideální místo pro důchod. Ještě, než začnete koketovat s touto myšlenkou, zjistěte si pár věcí.

  Zeptejte se na úřadu

  Pomyslným odrazovým můstkem se stane úřad. Pokud se chcete na chatu nebo chalupu přestěhovat na trvalo a mít zde trvalé bydliště, musí nemovitost splňovat jisté podmínky. Mezi ně patří především číslo popisné nebo evidenční. To druhé dostávají především rekreační objekty. Nejlepší je informovat se v tamní obci, pod kterou chalupa spadá. Na příslušném stavebním úřadu se případně dozvíte, co všechno je zapotřebí udělat pro splnění všech podmínek.

  Přestavějte chatu na trvalé bydlení

  Opomíjet byste neměli ani na to, že většina chat slouží jen pro letní rekreaci. Pokud se tedy rozhodnete přestěhovat se sem na celý rok, musíte takové prostory řádně upravit. To se týká především vytápění. Někdy se vyplatí zateplení objektu, výměna oken a podobně. Zásadní roli pochopitelně sehrávají odpady, napojení na vodovod, elektřinu a jiné věci, bez nichž se v dnešní době dá žít jenom stěží.

  Nakonec nepodceňujte ani dostupnost chaty či chalupy v zimním období. Bude vám obec prohrnovat cestu až k domu nebo se o vše musíte postarat sami? I na takové věci je zapotřebí myslet před tím, než se rozhodnete udělat si z chaty celoroční bydlení. Pokud však takového cíle dosáhnete, čeká vás jistě příjemný důchod, o kterém sní spousta z nás. Vždyť na chalupě je vždycky dobře, což potvrdí asi každý majitel takového objektu.

  Rate this post