• Výhody pronájmu oproti vlastnímu bydlení

  22.6.2020 | autor: David H. | sekce: Financování

  Bydlení je jednou z nejdůležitějších oblastí našeho života. Pokud se zrovna nacházíte na životní křižovatce a přemýšlíte o tom, zda je výhodnější bydlet v pronájmu, nebo si vzít hypotéku a investovat do vlastního bytu či domu, máme pro vás několik informací, které by vám s nelehkým rozhodováním mohly pomoci.

  Vlastní bydlení versus pronájem

  Když se zeptáte několika lidí, co pokládají za výhodnější, zda si bydlení pronajmout či koupit, naprostá většina odpoví, že koupit. K nejčastěji uváděným důvodům obvykle patří to, že se jedná o výhodnou investici do budoucna, že nemovitost bude vaše, a vy s ní tak budete moci nakládat, jak chcete. K dalším uváděným benefitům pak může patřit možnost odečítat si úroky z hypotéky z daní či nemovitost v budoucnu pronajmout a využít ji jako pasivní zdroj příjmů. Jako jedinou nevýhodu obvykle uslyšíte vyšší počáteční náklady. To ale zdaleka není všechno, s osobním vlastnictvím je spojena také zodpovědnost za údržbu a péči o nemovitost a nutnost pravidelného splácení hypotéky. Pokud se dostanete do nenadálých finančních problémů, může toto představovat velký problém, který může skončit až tím, že o váš byt či dům přijdete. Oproti tomu, pokud se do podobné situace dostanete, když bydlíte v nájmu, nedostatek financí se obvykle dá vyřešit téměř okamžitým přestěhováním do menší a levnější nemovitosti.

  byt

  Hlavní benefity bydlení v pronájmu

  Velkou výhodou bydlení v nájmu je samozřejmě v porovnání s vlastním bydlením mnohonásobně menší počáteční investice. Další nemalou výhodu, zejména ve větších městech, představuje také možnost najít si bydlení v lokalitě, kde byste si z hlediska vysokých cen vlastní nemovitost nemohli dovolit. Ušetřené peníze tak můžete například investovat jiným způsobem či si za ně tak zvaně více užívat život. Pronájem také s ohledem do budoucna nabízí mnohem větší flexibilitu při případném stěhování, ať již z pracovních či osobních důvodů. Je sice pravdou, že případné změny či opravy můžete v pronájmu provádět jen se souhlasem majitele nemovitosti, na druhou stranu ale majitel všechny tyto opravy zajišťuje a financuje.