• Jaké si vyberete obklady a dlažbu?

  20.7.2020 | autor: David H. | sekce: Byt a dům, Inzerce

  Nejrůznější obklady a dlažby jsou již několik desetiletí praktickými a zároveň dekorativními součástmi našich domácností. Zatímco s obklady se nejčastěji setkáme především v koupelně a v kuchyni, dlažby lze najít na podlaze i v jiných místnostech. K výhodám dlažeb a obkladů patří jejich poměrně snadná údržba a čištění a také velká odolnost. I z tohoto důvodu se tak vyplatí při jejich výběru postupovat s rozvahou, neboť je doma budeme každý den na očích mít mnoho let. Statistiky uvádějí, že české domácnosti mění obklady a dlaždice v průměru až po dvaceti letech. Dnes vám proto přinášíme několik informací, které byste měli při výběru nových obkladů a dlaždic zvážit.

  Velikost a barva – základní kritéria pro výběr

  Obecně platí, že pro většinu lidí jsou při výběru dlažby a obkladů důležité především dvě věci, jejich velikost a barva či vzor. To ale by ale zdaleka neměly být jediné věci, na které byste při koupi dlaždic a obkladů neměli zapomenout. K dalším kritériím by měly patřit také jejich povrchová úprava či protiskluznost. Pokud jde o velikost, v současné době se za moderní považují především obklady a dlažba větších rozměrů. Výhodou velkoformátových obkladů je to, že umožňují snadné vytvoření rozmanitých designů. Výjimkou tak nejsou ani obklady o rozměrech 120×120 cm, které vypadají velmi zajímavě v kombinaci s mozaikami vytvořenými naopak z obkladů malých. V případě, že o velkoformátových obkladech uvažujete, nezapomeňte, že pro výsledný dojem, je velmi důležité, aby stěny, na které budete obklady pokládat, byly zcela rovné. Barevně v současné době k oblíbeným patří zejména různé obklady a dlaždice v přírodních neutrálních odstínech, které jdou dobře sladit s rozmanitými doplňky. Žádané jsou také obklady či dlažba s dekorem dřeva, mramoru a kamene.

  dlaždice

  Tip: Až se přesunete k údržbě exteriéru, vyzkoušejte odborníky na péči o fasády AXIOM REAL.

  Je libo lesk, mat či reliéf?

  Zatímco v minulosti byl povrch veškerých obkladů lesklý, dnes si můžete vybrat i povrch matný či s reliéfem. Většina lidí se ale stále přiklání k obkladům s lesklým povrchem, jejich výhodou je, že díky odrazu světla prostory opticky zvětšují a prosvětlují. Na druhou stranu s sebou přinášejí i riziko v podobě viditelnějších kapek zaschlé vody a dalších nečistot. Vyžadují tak pravidelnou údržbu. Obklady s matným nebo s reliéfním povrchem jsou z tohoto hlediska méně náchylné.