• Bazén nebo ekologické zahradní jezírko na koupání?

  20.7.2020 | autor: redakce | sekce: Zahrada, Inzerce

  Rádi byste se v horkém létě přímo na své zahradě ponořili do příjemně chladivé vody vlastního bazénu, ale trochu ve vás hlodá ekologický červíček, který vám nedá spát při představě, že se budete koupat v chemicky upravené vodě, kterou koneckonců znečistíte i okolí bazénu?

  Vyměňte koupací bazén za přírodní zahradní jezírko

  Plastový bazén nevzhledné podoby může velice efektivně nahradit přírodní koupací zahradní jezírko, které nejenže vypadá dobře, ale také poskytne útočiště různým vodním živočichům a rostlinám. Přírodní jezírko s koupací zónou vyžaduje ale úplně jiný přístup k úpravě vody i ke stavbě. Mělo by jít primárně o víceúčelovou vodní plochu s masou vody sice rozdělenou na jednotlivé zóny, ale navenek působící jako jednolitý celek. Mělčí zóny jsou vhodné pro pěstování vodních rostlin, ty hlubší pak na koupání. Zapomeňte ale na úpravu vody běžnou bazénovou chemií. Tou byste veškerý život v jezírku zničili. K regeneraci vody v koupacím zahradním jezírku se využívá substrát umístěný do mělké zóny, který je skryt alespoň půl metru pod hladinou vody. Díky tomu se voda v jezírku nemusí vypouštět, pouze se doplňují přirozené úbytky. Jezírko je tak po celý rok přirozenou součástí zahrady.

  S jakou plochou byste u zahradního jezírka měli minimálně počítat?

  Máte-li na zahradě již malé zahradní jezírko s okrasnými rybami a chcete-li jej rozšířit i o možnost koupání, zcela jistě budete stát před otázkou optimálních rozměrů. Ty minimální se pohybují na hranici 75 m2. Platí ale samozřejmě, že čím větší plocha jezírka bude, tím lépe se budou uplatňovat jeho samočisticí schopnosti. Malá koupací jezírka budete muset doplnit o přídavné zařízení na čištění vody. Obvykle postačí filtracejezírkovým čerpadlem, lampa s UV světlem či skimmer. Tyto metody vám pomohou udržet vodu v jezírku průzračnou a bez řas po celý rok.

  erpadla s výkonem do l

  Správné umístění jezírka je mnohem důležitější než se může na první pohled zdát

  Zahradní jezírko by nemělo být umístněno do místa, kam slunce celý den nezasvítí, ani tam, kam naopak sluneční paprsky praží od rána do večera. Optimální je místo chráněné před nepříznivými povětrnostními vlivyalespoň 5 hodinovým denním slunečním pokrytím. Vyhněte se také místům poblíž velkých listnáčů, jejich přirozený propad by jezírko intenzivně znečišťoval. Počítejte také s možností osazení vodních rostlin, které budou z vody brát živiny pro svůj růst a tak ji přirozeně čistit. Ty by měly tvořit alespoň třetinu plochy jezírka a jejich umístění plánujte spíše do zastíněných oblastí.