• Chodba, vstupní hala a přilehlé prostory

  2.2.2016 | autor: redakce | sekce: Doplňky, Inzerce

  Součástí každého bytu i domu jsou vstupní prostory, někde jsou rozlehlé, jinde menší, ale všude vyžadují dostatečné osvětlení. S osvětlením je třeba vlastně začít už v exteriéru.

  Venkovní osvětlení

  Máte-li dům, jistě chcete vidět na cestu od branky ke dveřím. K tomu slouží speciální exteriérová světla, která odolávají vnějším vlivům a především vlhkosti. Můžete mít osvětlení na zemi, které ozáří pěšinku či chodníček, další variantou jsou sloupková svítidla. Další typ lze zabudovat do zídky kolem cestičky, možností je skutečně celá řada, výběr záleží především na vašem vkusu.

  Na řadě je osvětlení u dveří

  Dostáváme se k samotnému domu, zde je vhodné umístit svítidlo nad vchodové dveře, aby bylo dobře vidět na otevírání dveří. Někdo dává přednost automatickému rozsvěcení díky pohybovému čidlu, jinak může světlo fungovat samozřejmě na obyčejný vypínač. Také zde můžete vybírat z mnoha dostupných modelů od nástěnných lamp přes rustikální lucerničky až po moderní svítidla.

  I na chodbě chcete vidět

  Jakmile vstoupíte do domu, ocitnete se ve vstupní hale nebo chodbě, která rovněž vyžaduje vlastní osvětlení. Výběr záleží především na velikosti prostor, které je třeba osvětlit. Ve větších halách se skvěle vyjímají závěsné lustry, tmavší prostory rozzáří, zvolíte-li lustr s křišťálovými závěsy. Do menší chodby naopak stačí stropní svítidlo nebo vestavné bodovky. Reprezentativně vypadají také nástěnná svítidla.

  Máte-li sádrokartonové stropy, jsou nejlepším řešením zabudovatelné bodovky, můžete jich použít jakýkoli počet a nijak nebudou prostor chodby omezovat. Navíc světlo bude v závislosti na rozmístění jednotlivých bodovek v celé chodbě rovnoměrné, čehož jedním lustrem těžko dosáhnete. Co se týká komor nebo spíží, sem se doporučují rovněž bodovky nebo také LED pásky, které můžete rozmístit tak, abyste v komoře dobře viděli i do polic a úložných prostor.

  Rate this post