• Jan Kotěra a jeho vily středočeského kraje

  17.3.2015 | autor: redakce | sekce: Ostatní

  Tento známý architekt chtěl ve všech stavbách zanechat svůj rukopis. Jeho návrhy byly ovlivněny představami klienta jen do té míry, aby Kotěra dostál svému stylu. Architektura období moderny a kubismu na jednu stranu žádala originalitu a nechtěla plně vycházet a kopírovat styly dřívější. Stejně tak ale musela odpovídat všeobecným představám o tom, co je vkusné. Osobitost a vlastní vkus měl svůj hlas, ale jen na pozadí všeobecně přijímaných vzorů.

  Chalupa nebo vila?

  K jistým projektům, kde vkus klienta odporoval představám architekta, se tedy Kotěra moc nehlásil. Jde například o Herbenovou vilou v Hostišově. Spisovatel požadoval vytvoření venkovské chalupy. Stavba obsahuje mnoho folklorních prvků v návaznosti na moravský původ Jana Herbena.

  Stylová vila v Černošicích

  Jinak je tomu v případě vily ředitele železáren, Emila Kratochvíla. Jde o jednu z prvních staveb před první světovou válkou, do které se promítá geometrická strohost. Stylově vytříbená vila v Černošicích z vnějšku odpovídá novoklasicismu, interiér pak odráží inspiraci anglickými principy. Architekt vilu zasadil do rozlehlé zahrady, poskytující obyvatelům zónu relaxace v podobě bazénu, altánu, a sportovní vyžití včetně tenisových kurtů.Tato vila se stala pro Kotěru hrdým počátkem jeho uměleckého rukopisu.

  plány

  Zámek pro bratry Mandelíky v Ratiboři

  Rodina podnikatelů Mandelíků kolem roku 1910 oslovila Kotěru se žádostí o přestavbu starého zámku, který rodina vlastnila, a zároveň o výstavbu zcela nové vily v jeho blízkosti. Vilu Kotěra pojal coby panský dům. Celek působí jednoduše. Zdobnými prvky jsou kupole, sochy po stranách, vše ve stylu empírového zámku. Jedinečnost stavby spočívá v zadání bratrů, totiž vytvořit ve vile oddělený prostor pro dvě rodiny. Dnes můžete Nový zámek navštívit, nachází s zde hotel Kotěra, vytvořen s maximálním ohledem na původní pojetí. Rozsáhlou fotogalerii exteriérů i interiérů Nového zámku můžete prohlížet na oficiálních stránkách hotelu.

  Vila Jana Štence ve Všenorech

  Tento tiskař a nakladatel je znám zvláště díky vydávání odborného časopisu Umění. Výběr architekta byl nasnadě, vždyť mezi jeho přátele patřil Jan Kotěra. Před dostavbou roku 1922 architekt náhle umírá, jde tedy o uzavření jeho díla. Patrovou vilu výborně zasadil do krásné zahrady, které věnoval také dost pozornosti.

  Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor:Felixco, Inc.)

  Rate this post