• Jak financovat vlastní bydlení?

  5.3.2018 | autor: redakce | sekce: Financování, Inzerce

  Touha po vlastním bydlení je u mnohých lidí skutečně obrovská. A není se samozřejmě čemu divit, jelikož vlastní bydlení je cestou k tomu, jak se konečně postavit na vlastní nohy. V tomto ohledu platí, že je třeba přemýšlet i nad jedním z problémů, a tím je právě financování vlastního bydlení. Jenom málokdo si totiž může dovolit to, aby si svůj nový byt nebo dům koupil za ušetřené peníze. Pojďme se tedy podívat na možnosti, které aktuálně existují.

  Hypotéka je stále nejvyhledávanější

  Co stojí na samotné špičce všech možností, to je hypotéka. Jedná se o úvěrový produkt, který je určený právě pro koupi, nebo i stavbu vlastního bydlení. Vzhledem k současné konkurenci bank, ale i některých nebankovních společností může být financování vlastního bydlení touto formou poměrně výhodné, jelikož úroky se aktuálně drží na jednotkách procent. Pro její získání je ale nutné mít adekvátní příjem. Výhodou samozřejmě je, že o ni může žádat mladý pár společně, čímž se jejich příjmy sečtou, a je na ně pohlíženo jako na jeden jediný.

  Jak financovat vlastní bydleníPomoci může také stavební spoření

  Velmi oblíbenou a také vyhledávanou alternativou v ohledu, jak jít na financování vlastního bydlení, může být také stavební spoření. To je v dnešní době jedním z nejvýhodnějších finančních produktů. Zvláště přijde vhod situace, kdy má někdo například takové spoření dvě, a to se zajímavými cílovými částkami. Nejenom, že ty samotné mohou následně posloužit jako finanční hotovost ke koupi, ale stavební spoření umožňuje možnost i dalšího úvěru. Tím se financování vlastního bydlení může stát ještě jednodušší a často výhodnější než hypotéka. Samozřejmostí je ale to, že tuto půjčku lze využívat pouze v souvislosti s bydlením, a rozhodně ne na cokoliv.

  Běžné půjčky a úvěry

  Předchozí zmíněné možnosti se týkají úvěrů a jejich čerpání pouze v souvislosti s koupí, někdy ale i rekonstrukcí daných nemovitostí. Alternativou k nim poté mohou být také běžné půjčky. Zde ale závisí hlavně na celkových podmínkách. Nutno však dodat, že v porovnání se stavebním spořením a úvěrem z něho, nebo v porovnání s hypotékou rozhodně nejsou natolik výhodné. Navíc jsou často omezeny částkou, a tak ne vždy je možné získat přesně tolik, kolik daná nemovitost stojí.

  Když je peněz skutečně málo

  A pokud žádné z těchto možností pro někoho není možná, existuje ještě jedna, a to poslední alternativa, jak na financování vlastního bydlení. Tím řešením je totiž běžný pronájem. V tomto ohledu tak nejsou třeba obavy s tak velkého břemene jako je velká půjčka, ale na druhou stranu každý měsíc jsou s bydlením spojeny platby nájemného, a přitom samotný byt nikdy nebude váš. Na druhou stranu pokud není jiného řešení, je třeba přistoupit i k této možnosti, kterou taktéž řada lidí využívá.

  Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Danilo Rizzuti).

  Rate this post