• Hypotéka pro OSVČ. Jak uspět s žádostí jako živnostník?

    2.6.2019 | autor: David K. | sekce: Financování, Inzerce

    Hypotéka pro OSVČ není snadná. Jak se k ní dostat?

    Hypotéka pro OSVČ je často velkým problémem. Co udělat ke zvýšení šancí na získání a jaké mají živnostníci nejčastější problémy?

    Možná jste už slyšeli o tom, že živnostníci to mají se získáním hypotéky obvykle složitější než klasický zaměstnanec. Banka totiž u živnostníka předpokládá, že ačkoliv třeba aktuálně vydělává velice dobře, může mít také výpadek v příjmech. Na OSVČ tak banky často pohlížejí jako na rizikové klienty. Jste OSVČ, a přesto byste rádi byste získali hypotéku na bydlení? Podíváme se na to, jak můžete nejlépe uspět.

    Nejčastější důvody zamítnutí žádosti o úvěr na bydlení

    Jak jsme již zmínili, možná nestálost příjmů je pro banku problém. Proto banky požadují daňové přiznání, ze kterého lze vyčíst, zda vaše výdělečná činnost trvá soustavně aspoň jeden rok. Avšak i když toto doložíte, na rozhodnutí o tom, zda hypoteční úvěr dostanete, má vliv také řada dalších faktorů. Většinou vám nepomůže, když využíváte výdajových paušálů, tedy nevykazujete reálné náklady. Máte tedy zpravidla nižší daňový základ. Pro získání hypotéky je to nevýhoda, protože banka vám při výpočtu čistého zisku z už tak nízkého daňového základu odečte ještě zdravotní a sociální pojištění. Na hypotéku pak OSVČ často nemá šanci dosáhnout.

    Schopnost získat hypotéku mohou banky posuzovat také podle obratu. Problém je ten, že berou v úvahu pro výpočet základu hypotéky často jen okolo 20 % z obratu. Abyste dosáhli na rozumnou hypotéku, tak to v zásadě znamená obrat v milionech, který OSVČ obvykle nemají.

    mastersenaiper / Pixabay

    Zvyšujeme šanci na získání hypotéky

    Z výše uvedeného je patrné, že pro získání hypotéky je lepší uplatňovat reálné náklady. Banky ale nemají rády, když to v daný rok, kdy žádáte o hypotéku, začnete dělat zjevně účelově. Naštěstí i živnostníci s paušálem ale nejsou bez šance. Na trhu dnes totiž působí spoustu bank, které začínají k paušálům přistupovat přece jen vstřícněji. Mezi další možnosti, jak zvýšit svou šanci na úspěšné získání hypotéky je:

    • Zvýšit vykazovaný příjem
    • Přizvat spoludlužníka

    První možnost je jasná. Pokud jde o možnost druhou, tak vám sice pomůže získat hypotéku, ale má řadu nevýhod. Především je zbytečně zapojen další subjekt, který potom sám bude mít problém získat vlastní hypotéku nebo samozřejmě také další druhy úvěrů. Splátka vaší hypotéky se mu totiž bude počítat mezi výdaje.

    Než se rozhodnete vyrazit do banky se žádostí o hypotéku, každopádně si ale prostudujte nabídky jednotlivých bank. Pomůže vám s tím vhodná hypotéka kalkulačka nebo srovnávač hypotečních úvěrů. Jednoduchým průzkumem trhu také zjistíte, které banky se nestaví a priori odmítavě k výdajovým paušálům.

    Hledání alternativ

    Pokud v bance přesto neuspějete, není vše ztraceno. Stále existují alternativní možnosti úvěrů, které vám mohou pomoci financovat prakticky cokoliv. Jedním z oblíbených úvěrů, který je běžně v nabídce tuzemských bank, je tzv. americká hypotéka. Některé banky zde nabízejí až 70 % odhadní ceny nemovitosti. Úrok je samozřejmě vyšší než u běžné hypotéky, ale zase nižší než u klasického spotřebitelského úvěru a peníze lze použít na cokoliv.