• Volba padla na silikonovou fasádu

  1.1.2018 | autor: David K. | sekce: Rekonstrukce, Stavba, Inzerce

  Vnější fasáda nemovitosti je jistě zásadní částí každého objektu a to nejenom z hlediska estetického. Na trhu je řada omítek, které se odlišují svými vlastnostmi a mohou tak mít na stavbu celého objektu naprosto odlišný vliv.

  My vás v dnešním článku seznámíme s těmi nejznámějšími, mezi nimiž se jistě tyčí siliková omítka. Mimo to vám ve zkratce představíte také technologický proces aplikování těchto moderních a novodobých materiálů.

  Jaké jsou typy venkovních omítek?

  Na současném trhu se lze setkat povětšinou se třemi druhy omítacích materiálů, jejichž odlišnosti lze spatřit hlavně v samotném pojivu, z něhož vycházejí i vlastnosti produktů.

  • Akrylátové omítky
  • Silikátové omítky
  • Silikonové omítky

  Akrylátová omítka

  V jejím případě se můžete spolehnout na pryskyřici, která představuje hlavní složku pojiva. K jejím největším kladům patří jistě pořizovací náklady, pevnost a voděodolnost. O mnoho hůře je na tom zase paropropustnost a náchylnost na zachytávání nejrůznějších nečistot.

  Silikátové omítky

  U nich je pojivo tvořeno draselným vodním sklem a představují určitý opak akrylátových omítek. Znamená to tedy, že mezi pozitiva lze zařadit určitě paropropustnost a znamenitou pružnost materiálu. Horší je to však s odolností proti vodě.

  Silikonové omítky

  Ty tvoří to nejlepší, co si v nynější době můžete aplikovat na vnější stěnu fasády. Jejich přednosti vznikají spojením kladů akrylátových a silikátových produktů. Očekávat proto lze hned několik výhod, které se promítají do dlouhé životnosti a kvalitního zpracování finální úpravy.

  • Omítky dobře drží na venkovní stěně objektu
  • Jsou odolné proti jakémukoliv výraznému znečištění
  • Odolávají vodě a vysokému slunečnému záření, které obvykle znehodnocuje výslednou barvu klasické omítky
  • Nejsou náchylné na nepříjemné povětrnostní vlivy
  • Mají vynikající paropropustnost a voděodolnost
  • Jsou ihned aplikovatelné

  silikonova omitka

  Vzhledem k výše popsaným kladům je nutné počítat s jediným negativem tohoto výrobku. Je to pochopitelně o trochu vyšší cena, za níž však získáte skutečné maximum.

  Narazit samozřejmě můžete také na ekonomicky výhodnější a dostupnější alternativu, kterou tvoří silikon-silikátové omítky. Praktický produkt, který z pohledu pořizovacích nákladů představuje zlatou střední cestu.

  Aplikování silikonové omítky

  Ještě před započetím jakékoliv realizace a nanášení, je důležitá příprava podkladové stěny. Obvykle je využita kombinace fasádního polystyrenu, na nějž je nanášena perlinka s lepidlem.

  Někdo ale může zvolit klasickou házenou omítku, u níž je třeba počít s určitou dobou zrání. Ta se počítá zhruba na období jednoho měsíce. Teprve poté je možné aplikovat perlinku a lepidlo a následně silikonovou finální omítku. Tyto technologické pauzy mají poměrně zásadní vliv na celkový vzhled fasády, respektive ho mohou po několika letech ovlivnit a znehodnotit.

  Dojde-li k samotnému nanášení silikonové omítky, pohlídejte si hlavně barevný odstín, velikost zrna a rovnost podkladové stěny. Nejprve je nutné provést hrubé natažení, které je následováno stržením přebytečné vrstvy. Poté přichází na přetřes hrubé strukturování omítky a nakonec to jemné a finální. Právě při něm je třeba dbát na preciznost každého detailu, jež může být posléze pozorovatelný okem.

  Podceňovat byste však neměli ani venkovní teplotu, protože příliš slunné dny vám mohou práci nepříjemným způsobem zhatit. Důležitý je i dostatek pracovníků na celou plochu fasády.

  Dodržíte-li výše uvedený postup, můžete se těšit, že získáte silikonovou omítku libovolného barevného odstínu, u níž lze očekávat náležitou pevnost a především dlouhodobou životnost.

  Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Toa55).