V průběhu české historie vzniklo na našem území množství zajímavých staveb. V tomto článku vám prozradíme několik z těch nejvýznamnějších.
Ty úplně nejstarší stavby bohužel v současné době již připomínají spíše zříceniny a ruiny. Mezi tyto stavby se řadí například pozůstatky rotundy svatého Víta na Pražském hradě.
Pokud bychom se však zaměřili na nejstarší dosud stojící stavby, byla by tou nejstarší rotunda sv. Petra a Pavla na Budiči. Je postavena v románském slohu, pro který jsou právě rotundy charakteristické. K pozdně románskému stylu se poté pojí bazilika svatého Prokopa v Třebíči.
TIP: Pořiďte si starožitné světlo v podobě lampy nebo lustru, které k vám domů přinese trochu české historie.
Po románském slohu na scénu nastoupilo období gotiky. V průběhu něj se postupně nahrazovaly dřevěné budovy kamennými a v českých zemích také vznikaly impozantní gotické chrámy. Kolem nich se následně budovaly radnice a významné měšťanské domy. V průběhu vrcholné gotiky vznikl i Karlův most.
V průběhu baroka docházelo k poměrně zásadnímu rozvoji umění. Toto období s sebou zároveň přineslo množství významných architektonických památek. Hojně se vystavovaly sakrální stavby a také celé komplexy šlechtických sídel.
Kromě měst se pochopitelně barokní architektura promítla i na venkov. Zde docházelo k výstavbě zejména barokních kostelů a soch. Nejvýznamnější je v tomto ohledu jednoznačně obec Holašovice, jejíž náves je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
V období vrcholného baroka dále vznikl například sloup Nejsvětější trojice v Olomouci a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou.
Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.