• air conditioning

  S rekuperací můžete vytápět rodinný dům

  26.7.2021 | autor: David K. | sekce: Stavba

  Čerstvý vzduch je pro nás velice důležitý. Proto většina lidí každý den doma větrá. To znamená, že vyměňujeme vydýchaný vzduch s nejrůznějšími výpary za ten čerstvý z venku. V létě to asi není problém, ale v zimě dochází tímto způsobem k poměrně výrazným tepelným ztrátám.

  Právě z tohoto důvodu se v mnohých moderních nemovitostech používá rekuperace tepla. To znamená, automatická výměna vzduchu bez toho, aniž byste museli větrat okny a zároveň bez toho, aniž by vám z domu utíkalo drahocenné teplo.

  Systém řízeného větrání s rekuperací

  Současné systémy už dávno nahradily ty, které se používaly na počátcích boomu rekuperačních jednotek. Rekuperace tepla funguje na trochu jiném principu. To znamená, že je dosaženo vyšší účinnosti rekuperace. Využíváno je odpadní teplo sloužící pro předehřátí chladného vzduchu zvenčí.

  Když použijete ty správné technologie, pak mnohdy stačí dohřívat přívodní vzduchu jen o několik málo stupňů. Při vnitřní teplotě přes 22 stupňů Celsia to v reálu znamená, že v zimě venkovní vzduch s teplotou pod -5 stupňů Celsia není nutné ohřívat o 27 stupňů Celsia, ale například o čtyři. Vliv na to má především vysoká účinnost rekuperačních jednotek, které se se starou vzduchotechnikou jednoduše nedají srovnat. S pomocí rekuperace vzduchu tak budete schopni řešit velké energetické ztráty a ve své podstatě levně vytopíte i příslušnou nemovitost.

  Řešení vhodná pro nízkoenergetické domy

  Rekuperační systém samozřejmě nachází maximální upotřebení u domů s nízkými tepelnými ztrátami. Ty jsou velice často označovány jako nízkoenergetické nebo pasivní. Právě v jejich případě docílíte čerstvého a v zimě zároveň teplého vzduchu. Úspora, účinnost a snadné ovládání jdou u ověřených rekuperačních systémů ruku v ruce. Proto se nebojte vsadit na některý z nich, jenž se bude pyšnit dlouhou životností.

  Přečtěte si ještě tyto články:

  Rate this post