Chov slepic je stále velmi oblíbenou zálibou, díky které se můžeme těšit čerstvými domácími vajíčky, ale také být pyšný na své vlastní malé hospodářství. A přestože se chování slepic může zdát jako jednoduchá záležitost, dopouštějí se začínající chovatelé často chyb, které škodí jejich zdraví i celkovému stavu chovu. Podívejme se na některé z nejčastějších chyb při krmení slepic a jak se jim vyhnout.
Jednou z nejčastějších chyb, které se jako začínající chovatel můžete dopustit je nesprávná výživa, kdy slepice dostávají nevhodnou nebo špatně vyváženou stravu. Nedostatek důležitých živin může vést ke zdravotním problémům, snížené snůšce vajec a celkovému špatnému stavu slepic. Slepice, stejně jako lidé, potřebují vyváženou stravu obsahující proteiny, vitamíny a minerály. Nejlepší cestou je používat kvalitní krmivo specificky určené pro slepice. Můžete jim také do stravy přidávat různé doplňkové potraviny, jako je zelenina, ovoce a semínka, aby měly pestřejší stravu.
Další častou chybou je jejich překrmování. Ve snaze svým opeřeným svěřencům dopřát dostatek, jim můžete paradoxně ublížit. Nadměrné krmení může způsobit obezitu, která vede k různým zdravotním problémům, včetně problémům s klouby a snížené produkci vajec. Dodržujte doporučené denní dávky krmiva podle velikosti a věku slepic. Sledujte jejich váhu a upravujte množství krmiva podle potřeby i ročního období. Berte také ohled na to, zda se slepice zdržují pouze v kurníku pro slepice nebo tráví většinu dne ve volném výběhu, kde mají přístup k další potravě.
Slepice nemají zuby, a proto nemohou potravu náležitě rozmělnit. A jelikož nedokáží větší části krmiva ve svých střevech správně zpracovat, je potřeba jim čas od času přidat grit, který jim s jeho trávením pomůže. Bez vápenného gritu slepice nemohou správně rozmělnit potravu a to může vést až k zažívacím potížím a tomu, že nedokáží z potravy správně vstřebávat živiny. Někdo slepicím dává dokonce drcené lastury, které jim navíc dodávají vápník potřebný pro tvorbu vaječných skořápek.
S tím jak na to nejste zvyklí, se vám může občas stát, že zapomenete na pravidelnou výměnu a doplňování vody. Nedostatek vody může stejně jako u lidí vést k dehydrataci a dále opět snížit produkci vajec a způsobit další zdravotní problémy. Ujistěte se, že slepice mají neustálý přístup k čerstvé a čisté vodě. Pravidelně kontrolujte a vyměňujte vodu která je špinavá, zejména v horkém počasí. Praktické jsou různé zásobníky, které můžete umístit v kurníku pro slepice a dokáží samy slepicím vodu podle potřeby dávkovat.