• Co mají společného káva s guaranou? Více, než si myslíte

  18.5.2021 | autor: redakce | sekce: Ostatní, Inzerce

  Konzumace kávy v míře, která není přehnaná, je pro tělo výhodná a pomůže mu dokonce předcházet některým chorobám. Bohužel hranice mezi moc a málo je v případě kávy a v ní obsaženého alkaloidu kofeinu velice tenká. Naštěstí je kofein obsažen i v jiných rostlinách, nejen v kávě. Pro někoho mohou být tyto formy kofeinu zdravotně méně závadné. Jde například o thein, který se nachází v černém i zeleném čaji anebo ve speciální odrůdě čaje Yerba maté obsažený matein. Kofein se nachází také v guaraně, kde je označován jako guaranin.

  Nejen kávou doplníte energii

  Pravidelní konzumenti kávy jistě dobře vědí, že jestliže si dopřejí šálek tohoto lahodného nápoje před sportovním výkonem, budou se jim lépe spalovat tuky. To se děje z důvodu zrychlení metabolismu mastných kyselin vlivem kofeinu. Na tento jev však nemá vliv pouze kofein v kávě, podobně působí také kofein obsažený v guaraně. Ten se ale navíc uvolňuje postupně, takže nástup jeho účinků není tak prudký a především krátkodobý. Při konzumaci kofeinu dochází také ke stimulaci mozkové činnosti. Po šálku kávy vám bude mozek pracovat efektivněji zhruba hodinu, zato guarana se postará až o několikahodinový nárůst mozkové činnosti.

  Kofein zlepšuje paměť

  Zapomněli jste na poslední výročí vaší svatby? Kdybyste měli dostatečný přísun kofeinu, nestalo by se to. Na to můžete vzít jed. Anebo raději něco zdravějšího. Co takhle kapsle naplněné práškem z guarany, která obsahuje kofein v přírodní podobě a postará se nejen o vaši paměť, ale také lepší náladu a rychlejší reakce. Káva stejně jako guarana jsou plné antioxidantů pomáhajících tělu zatočit s volnými radikály, které mají na svědomí předčasné stárnutí, ale i slabý imunitní a kardiovaskulární systém. Zajímavostí je, že z hlediska antioxidantů je káva bez kofeinu stejně dobře účinná jako káva s kofeinem. Přemýšlíte-li co na posílení imunity oslabené dlouhotrvajícím stresem, vsaďte raději na guaranu. Ta má z hlediska dlouhodobé tělesné kondice lepší efekt než káva.

  Vyzkoušejte kofeinový doping

  Kofein obsažený v kávě, guaraně anebo čaji pomůže kromě povzbuzení mentální činnosti také zvýšit vaši fyzickou výkonnost. Děje se tak prostřednictvím působení na hladinu adrenalinu v krvi, kterou kofein zvyšuje. Díky tomu se uvolňují mastné kyseliny a průměrný fyzický výkon se zvýší přibližně o desetinu. Z tohoto pohledu je ideální, dopřejete-li si kofein bezprostředně před fyzickým výkonem.