• Jak vymalovat starý dům či byt?

  24.12.2017 | autor: redakce | sekce: Ostatní, Inzerce

  Ideálně tak, aby Vám nový nátěr dělal radost co nejdéle a samotné malování bylo co nejméně pracné. Jak na to, to se dozvíte následujících řádcích.

  Odstranit či neodstranit původní nátěr?

  Rozhodujícím faktorem je stav tohoto „starého“ nátěru. Ten snadno otestujete tak, že na něj nalepíte a následně strhnete lepicí pásku. Pokud na pásce zůstaly kousky nátěru, je vhodné původní malbu odstranit.

  Zároveň, v případě, že budete na stěny nanášet penetraci, odstraněním původního nátěru výrazně snížíte množství použité penetrace a ušetříte tak peníze.

  Postup odstranění starého nátěru

  • Řádně zakryjte podlahy v místnosti, ideálně několika vrstvami malířské fólie. Stejně tak zakryjte veškeré prvky elektroinstalace, radiátory, dveře apod. Nábytek ideálně vystěhujte do jiné místnosti, nebo jej alespoň přesuňte doprostřed místnosti a pečlivě zakryjte malířskou fólií.
  • Omítku dokonale namočte a vyčkejte, čím více bude nátěr nasáklý vodou, tím lépe se Vám bude odstraňovat. Při a krátce po namáčení v místnosti nevětrejte, udržíte tak vysokou vlhkost vzduchu a zajistíte si, že omítky zůstanou nasáklé vodou delší dobu
  • Po cca 10–15 minutách od namočení, začněte odstraňovat starý nátěr malířskou škrabkou, případně můžete použít i zednickou špachtli.
  • Jakmile je hotovo, ukliďte si pod nohama, tj. vykliďte nánosy starého nátěru.

  Ideálně použijte penetraci

  Aplikace penetrace Vám může připadat jako náklady a práce navíc, opak je ale pravdou. Penetrační nátěr, např. Primalex Univerzální PENETRACE, sjednocuje savost podkladu a zároveň jej zpevní. Stejně tak, penetrace prodlužuje životnost nového nátěru.

  Postup nanášení penetrace

  Informace o optimálním postupu aplikace penetrace najdete v technickém listu daného produktu, my si spolu řekněme, jak nanést Primalex Univerzální PENETRACI.

  • Řádně očistěte podklad, na který penetraci nanášíte. Zároveň, tento podklad by měl být vysušen.
  • Zajistěte vhodné podmínky pro nános penetrace, tj. teplotu +5 °C – +25 °C při vlhkosti vzduchu 30 % – 80 %.
  • Po celé ploše podkladu naneste penetraci.
  • V případě, že penetraci nanášíte na starou malbu, opakujte nanášení ještě 1. – 2. Mezi jednotlivými nátěry však musí dojít k vyschnutí nátěru předchozího.

  Nyní se můžete pustit do nanášení barvy

  Po zaschnutí penetračního nátěru je možné přistoupit k nanášení interiérové barvy. S malováním začněte od nejmenších detailů, tj. plochy kolem zásuvek, vypínačů, rámu oken, rohů stěn, radiátorů apod. K tomuto Vám skvěle poslouží menší plochý štětec. Ještě, než začnete s aplikací barvy, je vhodné vyznačit si páskou tzv. krajní plochy. Například linku u stropu, kterou budete chtít ponechat bílou.

  Následně se pusťte do velkých ploch. Práci Vám usnadní, pokud budete nanášet barvu za pomoci válečku. Při malování roztírejte barvu do písmene „V“, zajistíte si tak lepší roztíratelnost a menší riziko tzv. kocourů.

  To, kolik budete potřebovat barvy a jestli bude nutné aplikovat více než 1 nátěr, ovlivňuje kvalita podkladu. Po dokončení prvního nátěru vyčkejte cca 3 hodiny a následně zkontrolujte, jestli nátěr řádně překryl původní malbu a jestli je na všech místech jednotný. Pokud ne, po vyschnutí původního nátěru začněte s nanášením další vrstvy.

  Závěrečný úklid

  Po dokončení všech prací nezbývá než odstranit krycí pásky, fólie apod. a v místnosti opět rozmístit nábytek.

  Tipy na závěr

  • pokud malujete v zimě, v místnosti nevětrejte a udržujte v ní vysokou teplotu, nátěr bude schnout rychleji
  • barvu si nechejte namíchat hned u prodejce
  • pokud nemáte jasnou představu o tom, jaké barvy použít, využijte aplikaci Colordesigner, kterou najdete na webu společnosti Primalex
  • při výběru barev nehleďte jen na cenu. Zvažte použití voděodolných namísto otěruvzdorných barev, viz informace zde.