Ideálně tak, aby Vám nový nátěr dělal radost co nejdéle a samotné malování bylo co nejméně pracné. Jak na to, to se dozvíte následujících řádcích.
Rozhodujícím faktorem je stav tohoto „starého“ nátěru. Ten snadno otestujete tak, že na něj nalepíte a následně strhnete lepicí pásku. Pokud na pásce zůstaly kousky nátěru, je vhodné původní malbu odstranit.
Zároveň, v případě, že budete na stěny nanášet penetraci, odstraněním původního nátěru výrazně snížíte množství použité penetrace a ušetříte tak peníze.
Aplikace penetrace Vám může připadat jako náklady a práce navíc, opak je ale pravdou. Penetrační nátěr, např. Primalex Univerzální PENETRACE, sjednocuje savost podkladu a zároveň jej zpevní. Stejně tak, penetrace prodlužuje životnost nového nátěru.
Informace o optimálním postupu aplikace penetrace najdete v technickém listu daného produktu, my si spolu řekněme, jak nanést Primalex Univerzální PENETRACI.
Po zaschnutí penetračního nátěru je možné přistoupit k nanášení interiérové barvy. S malováním začněte od nejmenších detailů, tj. plochy kolem zásuvek, vypínačů, rámu oken, rohů stěn, radiátorů apod. K tomuto Vám skvěle poslouží menší plochý štětec. Ještě, než začnete s aplikací barvy, je vhodné vyznačit si páskou tzv. krajní plochy. Například linku u stropu, kterou budete chtít ponechat bílou.
Následně se pusťte do velkých ploch. Práci Vám usnadní, pokud budete nanášet barvu za pomoci válečku. Při malování roztírejte barvu do písmene „V“, zajistíte si tak lepší roztíratelnost a menší riziko tzv. kocourů.
To, kolik budete potřebovat barvy a jestli bude nutné aplikovat více než 1 nátěr, ovlivňuje kvalita podkladu. Po dokončení prvního nátěru vyčkejte cca 3 hodiny a následně zkontrolujte, jestli nátěr řádně překryl původní malbu a jestli je na všech místech jednotný. Pokud ne, po vyschnutí původního nátěru začněte s nanášením další vrstvy.
Po dokončení všech prací nezbývá než odstranit krycí pásky, fólie apod. a v místnosti opět rozmístit nábytek.