• Jak odhlučnit byt?

  14.9.2020 | autor: David H. | sekce: Byt a dům

  Společné bydlení v obytných domech, zejména v panelácích, s sebou jako jednu z nevýhod přináší také to, že i když jste doma ve svém bytě, doléhají k vám nejrůznější zvuky a hluk. A to nejen zvenku, například z frekventované silnice v okolí, ale také od sousedů. Často tak máte pocit, že se svými sousedy téměř sdílíte tentýž byt, slyšíte jejich televizi, hudbu, kterou si pouštějí, děti, které běhají a křičí, i vysavač, když uklízejí. Naštěstí v dnešní době existuje několik poměrně jednoduchých možností, které vám mohou pomoci tento hluk výrazně zmírnit, a učinit tak vaše bydlení mnohem příjemnějším.

  Nejen stěny…

  Nejlepší pro celkové odhlučnění bytu je investice do zaizolování jeho stěn, stropu i podlahy. Jde sice o poměrně komplikovaný a finančně ne zcela nenáročný zásah, který je vždy dobré provést například ještě před vlastním nastěhování do daného bytu, ale komfort, která vám toto odhlučnění přinese, je opravdu velký. Pokud jde o panelákové byty, nejvíce hluku prochází stěnami, údajně až padesát procent. Z tohoto důvodu se tak doporučuje jejich odhlučnění prostřednictvím speciálních lisovaných akustických desek. Ty se v naprosté většině případů poměrně snadno instalují, nalepí se na již existující stěny v bytě, vhodné je nalepit je nejen na stěny, které přímo sdílíte s vašimi sousedy, ale obecně na všechny stěny ve vašem bytě. Pokud navíc stejné desky ve svém bytě nainstaluje i váš soused, můžete se těšit na opravdové ticho a klid.

  hluk

  …ale i stropy, podlahy, okna a dveře

  Kromě odhlučnění stěn se doporučuje také odhlučnění podlah a stropů, i těmi totiž do vašeho bytu může pronikat překvapivé množství zvuků. V případě odhlučnění podlahy se pod vaši podlahovou krytinu, ať již jde o lino, plovoucí podlahu či koberec, aplikuje speciální vrstva materiálu, který vytvoří pružné podloží. K odhlučnění stropů se nejčastěji používá instalace akustického podhledu, u něj je velmi důležité jeho správné zavěšení, aby nedocházelo k průchodu hluku přes ukotvení. V neposlední řadě se vyplatí také investice do zatěsnění, v lepším případě do vyměnění starých dveří a oken ve vašem bytě.