• energy

  Jak snížit energie ve své domácnosti?

  11.9.2023 | autor: David K. | sekce: Energie

  Vysoké ceny energií sužují nejednu domácnost. Pokud vás tráví velké náklady na energie, určitě vám přijde vhod několik níže uvedených tipů, jak se s tímto nešvarem vypořádat. Takovým pomyslným odrazovým můstkem se pro vás může stát správné nastavení distribuční sazby a zároveň volba vhodného hlavního jističe. Jakékoliv předimenzování totiž mohou být náklady navíc.

  Začněte u topení a pokračuje ke spotřebičům

  V první řadě byste si měli uvědomit, že velkou spotřebu energie může zapříčinit nevhodně nastavená teplota v interiéru. Málokdo ví, že jeden stupeň v místnosti navíc může zvýšit celkové roční náklady o pět procent. Proto si dobře rozmyslete, na jakou teplotu v zimě nastavujete termostat.

  Cestou ke snížení energií v domácnosti je bezpochyby i používání úspornějších spotřebičů. Po delší době se jistě vyplatí jejich obměna, jelikož technologie jsou kupředu. Na takový parametry tedy rozhodně pohlížejte.

  Správné zacházení se spotřebiči

  Energie v domácnosti vám pomohou snížit také dobré návyky při používání vybraných spotřebičů. Například pračku na prádlo zapínejte pouze tehdy, když ji máte plnou. Pokud máte levnou elektřinu, provádějte to v dané době. Velkým žroutem energie je sušička, takže v létě prádlo raději vystrčte ven na terasu nebo balkon.

  A pokračovat bychom mohli u varné desky. Jestliže uvažujete o jejím nákupu, zaměřte se na indukční technologii, která bude z hlediska provozu úspornější. O využívání spotřebiče pouze při plném zaplnění bychom mohli pokračovat. Typickým příkladem je myčka nádobí. Nakonec neopomínejte ani na využívání úsporných žárovek, které rozhodně nahraďte za ty klasické.

  I běžný stand-by režim u mnoha spotřebičů může v celoročním horizontu uzmout celkem vysokou částku z vašeho rozpočtu. Proto některé spotřebiče vypínejte úplně. Pokud si zafixujete tyto postupy, za energie jistě ušetříte.

  Rate this post