• Jak položit lino

  10.8.2015 | autor: David K. | sekce: Byt a dům

  Lino neboli linoleum patří jistě mezi cenově nejdostupnější podlahovou krytinu, společně s kobercem. Pokud si zakoupíte libovolně velikou ruly tohoto PVC materiálu, určitě byste se měli řídit následujícími pokyny, nežli se pustíte do samotné pokládky. V dnešním článku našeho magazínu o bydlení vám přiblížíme postup k tomu jak položit lino.

  Základem všeho je totiž náležitá příprava podlahy. Z ní musí být odstraněna jakákoliv postarší krytina. Podlaha musí být dokonale rovná, což lze v případě nerovností zajistit s pomocí nivelační stěrky. Povrch před pokládkou linolea je tedy pevný a dostatečně čistý.

  Opomíjet však nesmíte ani na vhodnou aklimatizaci zakoupeného materiálu. Lino umístěte do daných prostor alespoň den nebo dva před jeho montáží. Práce s ním pak bude mnohem jednodušší a lino je formovatelnější, pakliže je uskladněno v odpovídající vlhkosti a v teplotě konkrétních prostor.

  Lepíme lino pomalu, ale jistě

  linoleumPřed samotným lepením lina se ujistěte, že vám pro realizace této práce nechybí žádné náčiní. Důležité je určitě ocelové pravítko, podle kterého povedete některé řezy. Zásadní je řezný nástroj se zahnutou špičkou, s nímž se velice jednoduše a rychle manipuluje. Chybět nesmí ani lepidlo nebo pohodlné návleky na kolena, které vám zpříjemní tuto práci.

  Zmiňované lepidlo je nanášeno prostřednictvím speciální ozubené špachtle. Do něho je zatlačováno vyrovnané lino, které pozvolna rozbalujete z role. Někdy je zapotřebí pomocí přítlačných válců lino domáčknout. Ptáte se jak položit lino bez lepení? Dále v článku vám odpovíme.

  Jak položit lino bez lepení

  Lino můžete samozřejmě pokládat i bez lepení za naprosto shodným podmínek, jako výše, musíte však počítat s tím, že může dojít k jeho krabatění. Jakékoliv předměty v cestě v podobě topení, apod. vyřízněte za pomoci onoho speciálního nože.

  Finální částí pokládky linolea je lištování, které dotváří ucelenost podlahové krytiny a přináší zajímavější výsledný vzhled.

  Na videu níže se můžete podívat jak položit lino:

  Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: artur84).

  Klíčová slova: , ,