• Nízkoenergetické bydlení

  17.8.2015 | autor: redakce | sekce: Energie

  Současná doba vyžaduje úspory na každém kroku, není tomu jinak ani v oblasti bydlení. A proto stále stoupá zájem o nízkoenergetické bydlení. Takovýmto mimořádným stavbám nutně musí předcházet úsilí investora a jeho aktivní zájem o získání co největšího množství informací týkajících se kvalitních dodavatelů služeb.

  Obecně je za nízkoenergetické bydlení považována taková stavba, kde se spotřeba energie na vytápění pohybuje za rok mezi 15 – 50 kW/m2. Takto nízká spotřeby energií lze dosáhnout opravdu kvalitním návrhem domu a neméně kvalitním provedením stavby samotné. Při stavbě nízkoenergetických domů se klade největší důraz na využití tepelných čerpadel, solární ohřev vody, zateplení fasády a na další záležitosti, které mohou výrazně ovlivnit spotřebu energie.

  Nízkoenergetické bydlení

  Prvotním kritériem by tedy rozhodně neměla být cena, ale kvalita dodavatelů. Vždyť úspory při bydlení v nízkoenergetickém domě se projeví až po nějaké době jeho užívání. Je tedy nutné spolehnout se na zkušenosti a schopnosti dodavatele. Kvalitní návrh stejně jako stavební postupy pak umožní vyhnout se vzniku tepelných mostů, které se objevují u všech druhů staveb. Moderní nízkoenergetické bydlení je obvykle spojováno s možností regulace využívaných zdrojů za účelem úspor na nákladech na bydlení. Zapojení regulace do celého systému má za úkol zajistit co nejúspornější provoz díky vzájemné spolupráci topení se systémy větrání a stínění. U moderních domů jsou nízké náklady na bydlení pochopitelně vyžadovány, a to nejen z úsporných důvodů, ale také vzhledem k důrazu, který je v současnosti kladen rovněž na ekologické bydlení. Nízká potřeba tepelné energie a automatizované systémy výměny vzduchu, takzvané rekuperace jsou již dnes při nízkoenergetickém bydlení takřka samozřejmostí.

  Současné moderní technologie ve spojení s kvalitním návrhem stavby umožňují budovat nízkoenergetické bydlení, kde se jejich uživatelé cítí skvěle a nemusejí zbytečně vynakládat velké finanční prostředky na provoz domu.

  Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: xedos4).