• Stavba z betonu – výhody a nevýhody

  18.6.2018 | autor: DavidK | sekce: Byt a dům

  Pokud se zaměříte na současné novodobé stavitelství, objevíte bezpočet nejrůznějších materiálů, ze kterých lze realizovat hotové a stylové stavby. Mezi oblíbené prvky patří rozhodně dřevo. Svůj dům však můžete zhotovit nejenom z klasických cihel, ale i z betonu.

  Ten se mimochodem dostává do popředí zájmů mnohých rezidentů. Ne každý je totiž příznivcem ryze přírodních materiálů a oslovují ho právě specifické betonové prvky. Pojďme se tedy zaměřit na to, jaké přednosti se skrývají za betonem, včetně jeho nevýhod.

  Výhody betonu

  Tím nejzásadnějším kladem betonového materiálu je pravděpodobně jeho celková pevnost, se kterou souvisí hlavně odolnost a trvanlivost. Beton je zkrátka kusem tvrdé hmoty, jež bude dostatečně odolná proti jakémukoliv mechanickému poškození.

  V rámci libovolného typu stavby oceníte také to, že beton je ohnivzdorný, takže než dojde k porušení a znehodnocení tohoto stavebního materiálu, musí teplota dosáhnout hranice alespoň 800 °C. Pokud máte dostatek fantazie, budete schopni z betonu vytvořit v podstatě cokoliv se vám zlíbí. Jeho tvárnost totiž nenabývá hranic. Zároveň počítejte s tím, že beton je velice hospodárným materiálem, takže za něj neutratíte ani příliš peněz.

  Pexels / Pixabay

  Nevýhody betonu

  Každá mince má však dvě strany, a to platí i u betonu. Počítat byste měli určitě s vyšší hmotností betonové stavby, potažmo jednotlivých prvků. Hned při výstavbě je třeba myslet na to, že dochází k objemovým změnám betonu a mnohdy kolísá i jeho celková vlhkost. To vše se pak ale ustálí.

  Určitě nepočítejte s tím, že se vám podaří beton snadno opracovat. To rozhodně ne. Také tepelná izolace a zvukové vlastnosti nebudou zrovna na té nejlepší úrovni. Přesto vám beton dokáže nabídnout netradiční s originální zázemí, jemuž spousta lidí zkrátka podlehne.

  Stavba z betonu – výhody a nevýhody
  Ohodnoťte článek

Publikování nebo další šíření obsahu webu ModerníByt.eu je bez souhlasu redakce zakázáno.