• Jak odhlučnit dům?

  24.8.2020 | autor: David H. | sekce: Byt a dům

  Mnoho lidí si od pořízení vlastního domu slibuje nejen získání většího prostoru, ale také soukromí, klidu a ticha. Bydlení v bytech, zejména v panelových domech, je totiž velmi často spojeno s problémem hluku nejen zvenku, ale také od sousedů – jinými slovy slyšíte i to, co nechcete. Rodinné domy problém hluku přicházejícího přes stěnu od sousedů sice nepostihuje, ale i tak se v nich můžete potýkat s nechtěnými zvuky. Ty nejčastěji přicházejí z přilehlé ulice či zahrad okolních domů. Pokud tedy chcete například zabránit tomu, aby vás o víkendu budil křik dětí hrajících si venku či soused sekající trávu, vyplatí se investovat do odhlučnění domu.

  Kvalitní okna a dveře jako základ

  Nejjednodušší, ale zároveň velmi účinný způsob, jak hluk přicházející zvenku snížit, představuje investice do kvalitních oken a také dveří. Při pořizování oken by měla být samozřejmostí alespoň ta se speciálními izolačními dvojskly, ale nabídka je mnohem širší. Při výběru oken se vyplatí věnovat pozornost nejen jejich stylu, barvě či materiálu, ale také tak zvanému indexu vzduchové neprůzvučnosti, který právě označuje to, do jaké míry vás okna ochrání před venkovními zvuky. U klasických standardních oken dosahuje tento index hodnoty většinou okolo třiceti decibelů, u oken se speciálními izolačními dvojskly je tato hodnota téměř dvojnásobná. Podobným způsobem fungují i speciálně upravené venkovní dveře, které vás kromě hluku skvěle ochrání i před případnými zloději.

  hluk

  Speciální fasáda i výhoda předzahrádky

  Kromě oken a dveří může s odhlučněním rodinného domu výrazně pomoci také vhodně zvolená fasáda. V dnešní době se doporučuje zejména fasáda vyrobená z celulózových vláken s přísadou boritých solí. Kromě výborných zvukově izolačních vlastností je odolná také proti vzniku případných plísní a proti požáru. Další výhodou fasády z celulózových vláken je i její snadná a rychlá aplikace a také široká nabídka možných barevných odstínů. Pokud se vám nechce investovat do nové fasády, řešením může být také zaizolování té původní, například tak zvanou kamennou vlnou. Pokud máte před svým domem prostor, který můžete využít k vytvoření předzahrádky, určitě tak učiňte. Nejlepší možností je do předzahrádky vysázet jehličnaté stroky a túje, které mají kromě okrasné funkce také skvělé protihlukové vlastnosti a navíc vaši zahrádku ochrání i před zvídavými pohledy kolemjdoucích.