• Čím vyniká kultivar tisu červeného Dovastonii Aurea

  30.9.2018 | autor: redakce | sekce: Zahrada, Inzerce

  Rádi byste si do své okrasné zahrady pořídili tvarovaný strom a přemýšlíte, jaký vybrat? Jednu z možností symbolizuje i tis červený a jeho zajímavá odrůda Dovastonii Aurea. Zajímá vás, jaké jsou nároky na její pěstování a kde v zahradě nejlépe vynikne?

  Tis červený a jeho rozšíření

  Ze všech tisů má vůbec největší areál výskytu právě tis červený. Roste v Evropě, Malé Asii, Zakavkazí, a dokonce i v severní Africe. Ve středověku se přitom jednalo o významný obchodní artikl. Jeho původně velmi rozšířené porosty však byly zničeny těžbou. V současné době je tis červený silně ohrožený druh.

  TIP: Tvarovaný tis si můžete prohlédnout v showroomu. Najdete v něm mnoho různých odrůd.

  V roce 1891 byla ve Francii vyšlechtěna odrůda tisu červeného pojmenovaná jako Dovastonii Aurea. Tento široce rostoucí kultivar se pyšní vodorovně položenými větvemi. Charakteristické je jeho zářivě žluté zbarvení v době rašení. Tento odstín vydrží dřevině až do července, v průběhu léta se poté mění spíše na zelenožlutou. Pro kultivar je charakteristický pomalý růst, v dospělosti je schopen dosáhnout výšky 3-5 metrů.

  Vsaďte na polostín a vlhkou půdu

  Pokud si popisovaný kultivar chcete vysadit na své zahradě, dopřejte mu nejlépe polostín. Pokud zvolíte slunné stanoviště, je třeba se starat o dostatek vláhy. Pro dobrý růst je ideální propustná, mírně živná a vlhká půda. Půdu volte vždy zásaditou nebo neutrální, kyselé se vyhněte.

  Kultivar dobře snáší i větší mrazy kolem -25°C. Znečištěné a prašné ovzduší této dřevině nevadí, pozor si však dávejte na příliš blízký kontakt s posypovou solí. Tento tis proto nevysazujte příliš blízko silnice.

  Díky své barvě vytvoří skvělý kontrast

  Dá se říct, že tisy velmi dobře reagují na pravidelný střih a zmlazovací řez. Hodí se pro tvarování živých plotů a vyniknou i jako bonsaj. Odrůda Dovastonii Aurea perfektně vynikne jako solitéra i ve skupinové výsadbě. Díky své jasně žluté barvě se bude vyjímat před tmavým pozadím.

  Více informací o okrasných stromech najdete na www.okrasne-stromy.cz.


Publikování nebo další šíření obsahu webu ModerníByt.eu je bez souhlasu redakce zakázáno.