• moderni byt

  5 faktorů ovlivňujících odhad ceny nemovitosti

  31.5.2022 | autor: David K. | sekce: Byt a dům, Inzerce

  Pro prodej nebo koupi nemovitosti potřebujeme znát její odhadní cenu. Orientačně si ji můžeme za pomoci katastrálního úřadu. Následně ale bude potřeba oslovit specialistu na danou problematiku. Jaké faktory mají při odhadu ceny největší vliv?

  Lokalita jako klíčová vlastnost nemovitosti

  Do ocenění vaší nemovitosti do značné míry promluví lokalita, ve které se daný majetek nachází. Realitní makléř se specializací na danou lokalitu bude schopen zajistit rychlý odhad nemovitosti, do kterého bude promlouvat mimo jiné i dopravní dostupnost nemovitosti, nebo občanská vybavenost lokality. Spolehlivý realitní makléř vám nikdy cenu nemovitosti neprozradí, aniž by se poradil s odborníkem. Developerské projekty v okolí mají také zásadní vliv.

  Aktuální stav bytu

  Samozřejmostí při každém prodeji by měla být oprava alespoň nejkritičtějších prvků daného prostoru. Dnes je samozřejmostí homestaging, kdy se pod dohledem profesionálů vytvoří útulný domov pro potřeby následného focení pro účely prodeje. Aktuální stav bytu má také velký vliv na výslednou odhadní cenu.

  Jaká je výměra nemovitosti

  Při prodeji pozemku, domu či bytu samozřejmě rozhoduje také celková výměra. Obecně se uvádí, že menší nemovitosti mají vyšší cenu v přepočtu na jeden metr čtvereční. Do výměry nemovitosti se přitom počítá i terasa a balkon.

  Výška stropů nad 3,5 metru

  Je váš byt v budově, kde jsou stropní výměry okolo tří a půl metru? V tom případě se může stát, že cena vašeho bytu stoupne. V této výšce je již totiž možné zajistit instalaci spacího patra, které zvyšuje možnosti využití bytu.

  Dispozice bytu

  Každá doba má své preference. Zatímco před několika desítkami let byly v oblibě malé místnosti, dnes klienti preferují otevřený prostor a propojení kuchyně s jídelnou či obývacím pokojem. Správná podoba dispozice bytu tak má samozřejmě vliv i na výslednou odhadní cenu.

  Výhledy z oken, orientace vůči světovým stranám, nebo také stav fondu oprav je dalším rozhodujícím kritériem.

  Rate this post