• interierove dvere

  Vyberte si správné interiérové dveře. Jak na to?

  26.5.2022 | autor: David K. | sekce: Byt a dům, Inzerce

  Dveře jsou snad nejpoužívanějším interiérovým vybavením, proto se vyplatí do nich investovat tak, aby svou funkci plnily i za několik let a designově nás stále bavily. Záleží na povrchové úpravě, způsobu otevírání, jaké kliky na dveře je osadí i na tom, zda se budou zamykat interiérovým klíčem, nebo zda zvolíme klasické zámky FAB.

  Povrchová úprava určuje odolnost

  Povrchová úprava dveří musí odpovídat prostředí, v jakém budou stát. Do domácnosti s malými dětmi a čtyřnohými mazlíčky se hodí odolný CPL laminát, kterému nevadí ani zvýšená vlhkost. Další možností je hladká PVC folie nebo plasticky polypropylen. Kašírovací folie je o něco levnější, avšak není tolik odolná. Esteticky zajímavou variantou jsou dveře z masivu nebo s dřevěnou dýhou.

  Klasické, nebo posuvné?

  Podle bytové dispozice se rozhodněte, zda mají být dveře klasicky otočné, nebo posuvné. Naprostou klasikou mezi otočnými dveřmi jsou polodrážkové dveře, které z jedné strany vyčnívají ze zárubní a mají viditelné panty. Velmi moderní jsou bezfalcové dveře, které se zárubněmi tvoří jednu rovinu a používají skryté panty.

  Otočné dveře se rozlišují ještě na levé a pravé. Strana se určuje podle toho, na které straně mají panty, přičemž vycházíme z předpokladu, že stojíme na straně, kam se dveře otevírají. Zvláštním typem jsou pouze reverzní dveře, kde se stranová orientace může lišit v závislosti na prodejci.

  Mezi posuvnými dveřmi máme na výběr z posuvných dveří na zeď, kdy se křídlo pohybuje podél zdi po jednoduché kolejnici, a posuvných dveří do pouzdra. Ty se zatahují přímo do stěny a maximálně tak šetří místo. Posuvné dveře jsou skvělou volbou do bezbariérového bytu.

  Vše pořádně změřte

  Důležité jsou samozřejmě také rozměry. Pokud dveře vybíráte během stavby nebo rekonstrukce, můžete se do určité míry rozhodnout, zda zvolíte jednokřídlé nebo dvoukřídlé dveře. Standardní výška dveří je 197 cm, u novostaveb se někdy setkáme s výškou 209,7 cm. Lze ale nechat vyrobit i dveře na míru.

  Rate this post