• Patří záclony a závěsy do moderního bytu?

  26.12.2019 | autor: redakce | sekce: Ostatní, Inzerce

  Interiér lze zútulnit mnoha způsoby, ale platí stále někdejší pravidlo, že bez přítomnosti závěsů a záclon není možné dosáhnout perfektního výsledku? Zatímco v minulosti chybět nesměly, protože navíc zajišťovaly soukromí, dnes – v době žaluzií a rolet mnoha typů – na ně mnoho lidí pohlíží jako na pozůstatek dob dávno minulých či jako na lapače prachu. Do které skupiny se zařadíte vy, je na všem uvážení. Prozradíme vám pro i proti.

  Když potřebujete vyhnat nudu a stereotyp

  V úvodu padlo, že jedním z hlavních důvodů pro pořízení záclon a závěsů byla touha po zútulnění a zjemnění domova. Samozřejmě to stále platí, vhodně zvolené dekorativní varianty interiéru nepochybně prospívají a pomáhají v něm nastolit domáckou atmosféru.

  modernibyt.eu interie cz

  Nabídka materiálů, barev a vzorů je mnohem širší než v minulosti a bez nadsázky si vybere opravdu každý. Bez ohledu na to, zda preferujete decentní sněhobílé záclony, nebo dáváte přednost pestrobarevným, avantgardním záclonám, zaručeně najdete správný kousek.

  Praktické výhody záclon a závěsů spočívají ve stínění. V tomto směru excelují především závěsy, jejichž „blackoutová“ verze může interiér zcela zatemnit. Pořizují si je lidé, kteří chtějí zamezit zvědavým pohledům sousedů a kolemjdoucích, ale také osoby citlivé na pouliční osvětlení. Pravdou je, že v zatemněné ložnici se skutečně usíná mnohem lépe.

  A nesmíme zapomenout ani na další podstatný benefit. Závěsy se částečně podílí na termoregulaci – především v jižně orientovaných místnostech. Během parného léta fungují jako prevence před přehříváním, v zimě zase brání nadměrnému úniku tepla.

  modernibyt.eu interie cz

  Kdy si je domů netahat?

  Záclony a závěsy si, byť poněkud neprávem, vysloužily hanlivou přezdívku. Někdo jim neřekne jinak než lapače prachu, což je však pravda pouze v případě zanedbané údržby. Prach a nečistoty se usazují téměř na všech typech povrchů a není správné nevýhodu přisuzovat pouze bytovým textiliím. Na druhou stranu je pravda, že se lépe udržují žaluzie. Pokud vás děsí představa častého sundávání, praní a opětovného věšení, raději zvolte jiný typ interiérového stínění. Záclony a závěsy by vám brzy začaly lézt krkem.