• Látkovou, nebo koženou sedačku?

  23.12.2019 | autor: David H. | sekce: Byt a dům

  Sedací souprava neboli jednodušeji řečeno sedačka je jedním z nejdůležitějších kusů nábytku nejen v obývacím pokoji, ale v celém bytě či domě. Není jen místem, ze kterého sledujeme televizi, ale také místem, kam si sedneme, když si chceme popovídat či vypít kávu s rodinou či s přáteli. Během nejrůznějších oslav je také místem, kam usadíme naši návštěvu. Není proto divu, že jejímu výběru věnujeme velkou pozornost. A jednou z častých otázek, kterou si při koupi nové sedačky klademe, je, zda dát přednost sedačce látkové, či kožené. Obě varianty mají samozřejmě své výhody i nevýhody.

  gauč

  Skitterphoto / Pixabay

  Výhody a nevýhody látkových sedaček

  Hlavní výhodou látkových sedaček je jejich mnohem nižší pořizovací cena, většinou se rozdíl v ceně mezi látkovými a koženými sedačkami pohybuje v řádech několika tisíc, což pro mnohé lidi není malá částka. Další výhodou je bezesporu větší výběr typů látky a jejich barev a vzorů. S cenou bohužel ale často souvisí i nižší kvalita, a tak se většina látkových sedaček po několika málo letech prosedí a je třeba investovat do sedačky nové. Nevýhodou látkových sedaček je také zvýšené usazování prachu a roztočů, i komplikovanější odstraňování případných skvrn.

  Výhody a nevýhody kožených sedaček

  Jednou z nejčastěji uváděných nevýhod kožených sedaček je to, že v porovnání s látkovými jim musíme věnovat mnohem větší péči. Tato péče spočívá například v pravidelném otírání vlhkým hadříkem a každoroční impregnaci. Kožené sedačky také nemají rady přímé sluneční světlo a teplo, mohou jejich působením změnit barvu a popraskat. Když se ale o koženou sedačku dobře staráte, vydrží vám mnohem déle než látková varianta. Výhodou může být kožená sedačka i v případě, že máte malé děti či domácí mazlíčky. Pokud děti sedačku něčím polijí či znečistí, z kůže se skvrny odstraňují snadněji než z tkaniny. Pokud jde o domácí mazlíčky, v kožené sedačce není možné, aby se chlupy držely tak dobře, jako je tomu u sedačky látkové.