• Jak si efektivně zařídit malý byt?

  24.8.2019 | autor: redakce | sekce: Stavba, Inzerce

  Velké město, malý byt. Realita měst jako Paříž nebo Londýn se začíná projevovat i u nás. Vzhledem k vysokému růstu cen nemovitostí posledních let je na trhu ve velkých městech znatelný příklon k malým bytům, ba dokonce k minibytům, které mívají pouhých 16-20 metrů čtverečních. Jak lze takový malý byt, který připomíná svou velikostí hotelový pokoj zařídit, aby byl uživatelsky funkční a zároveň přívětivý?

  Maximálně využitý prostor

  U malých bytů se postupuje při vybavování obdobně jako u hotelových pokojů. Základem je maximálně využít daný prostor včetně nik nebo šikmin jednoduchým nábytkem ve světlých nebo šedých tónech. Ušetřit centimetry drahocenného prostoru lze vestavěným nábytkem, který lze vyrobit na míru v truhlářství Praha. Vestavěný nábytek současně odlehčí prostor stejně jako výběr vhodného osvětlení. Prostor je také vhodné rozdělit do zón, které budou sloužit svému účelu – k relaxaci, spánku, práci nebo vaření.

  Do výšky i pod parapet

  Kolo na stěnu, úložné prostory pod strop nebo pod postel? V malých bytech je vhodné kromě vestavěných úložných skříní zužitkovat veškerá mrtvá místa, zkosené stropy či kouty. V případě bytů s vysokými stropy je vhodné využít i prostor ve výšce, je možné zabudovat lůžko pod strop na skříň nebo vytvořit pod postelí ve výšce pracovnu s PC stolem či obývací zónu s gaučem. Místo lze také ušetřit zabudováním kabeláže do stěn či podlah, aby prostor zůstal volný. Nezapomeňte využít prostor kolem oken, parapety dobře poslouží nejen jako odkládací plochy, ale při troše invence jako pracovní místo.

  Malým prostorům vládne bílá a šedá

  Jaký nábytek kromě vestavěného? Pro malé prostory je vhodný jednoduchý nábytek s prostými tvary a funkční vybavení. Samozřejmě se řiďte pravidlem čím méně, tím lépe. Jinak bude byt vypadat zahlceným dojmem. Stejné je to s výběrem barev. Ideální je bílá, případně kombinace jemných pastelových tónů a světle šedých odstínů na stěnách, na podlahu je možné použití světlé nebo krémové barvy.

  5/5 - (1 vote)