• modernibyt.eu ochrana dreva cz uvodni

  Červotoč se může dostat i do bytu. Jak ho vystěhovat?

  26.11.2021 | autor: redakce | sekce: Ostatní, Inzerce

  Dřevokazný hmyz dokáže člověka pořádně potrápit, ale pozor by si na něj měli dát především majitelé chat, chalup a rodinných domů, ve kterých se ve větší míře vyskytují dřevěné prvky. Do bytového domu se červotoč dostává jen výjimečně – ovšem když už k tomu dojde, musíme být na pozoru. Rozhodně nejde o příjemného návštěvníka a jeho nenasytnost může vyjít velmi draho. Jak obávaného škůdce poznáte a co s ním?

  Ačkoliv se zdá, že pro červotoče není bytový dům ničím zajímavý, dařit se mu v něm může docela dobře. Podlahy a stropy sice nebývají ze dřeva, ale dřevěný mobiliář nabízí dřevokaznému hmyzu dostatek potravy na dlouhé roky. A právě toto cestou se obvykle do bytu dostane – červotoči mohou do bytovky doputovat ve starším či starožitném nábytku.

  Opravdu je to ON?

  Typickým projevem červotoče je chroustání. Je dostatečně hlasité, ale většinou nepůsobí příliš rušivě. Nicméně vědomí, že ve vašem houpacím křesle, v poličce z masivu či jiném kusu nábytku usilovně prokousávají tunely larvy, není dvakrát příjemné. Červotoč se navíc může přemístit do mnohem hodnotnějších kousků. Třeba do klavíru nebo do kuchyňské linky (zastavit ho nemusí ani formaldehyd).

  Že máte doma červotoče, bezpečně poznáte tak, že se v okolí napadeného dřeva vyskytují jemné piliny. Pokud jsou světlé, hmyz je stále aktivní. Tmavší zpravidla značí, že se brouk vyvinul a úkryt opustil. Dalším ukazatelem jsou dírky, respektive jejich velikost. Jsou-li dostatečně velké, dřevo je pravděpodobně opuštěné.

  Likvidace červotoče není náročná

  A teď to hlavní. Jak červotoče, který se u vás bez dovolení zabydlel, zlikvidovat? První možností je likvidace chemická pomocí k tomu určených přípravků. V prodeji je jich poměrně dost – a pokud se larvy neprokousaly příliš hluboko, šance na úspěšné vyhubení je více než slušná. Ochrana dřeva pomocí impregnace zajistí, aby se v dohledné době červotoči danému nábytku vyhýbali obloukem.

  Když nezafunguje chemie nebo se jí vyhýbáte, protože máte doma malé děti, obraťte se na odborníky. Ti vás larev zbaví pomocí plynu nebo mikrovlnného záření.

  Další možností je počkat na tuhou zimu a napadený nábytek vynést ven na mráz. Nízká teplota červotoče spolehlivě zahubí.