• Secesni stropnice s modrym rasenym stinidlem x

  Podnikatel Franta Anýž: kdo to byl a jaký byl jeho život?

  6.11.2020 | autor: redakce | sekce: Ostatní, Inzerce

  Podnikatel Franta Anýž je významnou českou osobností, i když jeho jméno mezi veřejností tak rozšířené není. Své postavení zaujímá především v české kultuře. Přečtěte si, kdo to byl, jaký byl jeho život a na jaká svítidla se při své tvorbě zaměřoval.

  Kdo to byl a jaký byl jeho život?

  Jak jsme již naznačili, Franta Anýž byl významným českým podnikatelem, který se zaměřoval na návrh a výrobu kovových uměleckých předmětů a svítidel. Zároveň stál za vznikem významného kovozpracujícího závodu v Praze.

  Vyučil se a následně studoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kde se věnoval především dekorativnímu modelování a uměleckému zpracování kovů. Po dostudování a krátké studijní cestě se rozhodl zřídit si svůj první ateliér v bytě v Žitné ulici. Své síly přitom v tehdejší době spojil se spolužákem Prokopem Nováčkem.

  TIP: Prohlédněte si nabídku starožitných lustrů Franty Anýže a pořiďte si originální doplněk do vaší domácnosti.

  Secesni stropnice s modrym rasenym stinidlem x

  Spousta významných zakázek

  Franta Anýž měl tu čest pracovat hned na několika významných zakázkách. Krátce po otevření ateliéru začal spolupracovat s architekty a měl tolik zakázek, že mu vznikaly problémy s jejich včasným doručením. 

  Mezi jeho významné zakázky patřilo například vybavení novostavby pražského Obecního domu, Vinohradského divadla nebo třeba Národního domu na Smíchově. 

  Vytvořil i nejrůznější svítidla

  Franta Anýž je známý také pro svá svítidla. Vytvářel je jak do honosných interiérů, tak i do úplně obyčejných městských domácností. Od roku 1911 se přitom začal významně soustředit na elektrická svítidla do domácností.

  S výrobou svítidel mu pomáhala také jeho manželka. Ta navrhovala a šila textilní součástí do jednotlivých lamp a malých lampiček. 

  Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.

  Rate this post