• Renovace nabytku

  Renovace nábytku nemusí být nijak složitá

  9.11.2020 | autor: David H. | sekce: Byt a dům

  Mnoho z nás má na chalupě, půdě či chatě starý nábytek. Často jde o nábytek, který jsme zdědili například po prarodičích a máme k němu citovou vazbu. Není nic snazšího než se s trochou šikovnosti a kreativity pustit do jeho renovace. Výsledkem může být velmi originální a zajímavý nábytek, který oživí váš domov a všichni známí vám ho budou závidět. Na co  všechno se v případě, že se rozhodnete nábytek renovovat, vyplatí myslet?

  Odstranění starých nátěrů

  Obecně platí, že většina starého nábytku je vyrobena ze dřeva, které je dýhované nebo natírané. S tím poté souvisí první krok renovace, kterým by mělo vždy být důkladné odstranění starých nátěrů. Nejlépe staré povrchové nátěry barev odstraníte za pomoci škrabky, brusky či brusného kartáče. Před vlastním obrušováním starý nátěr zlehka omyjte vodou. Nezapomeňte také na správný směr broušení, bruste vždy ve směru vláken dřeva, jinak dřevo poškodíte rýhami. V případě, že vám starý nátěr ručním mechanickým způsobem nejde odstranit, vyplatí se použití opalovací pistole.

  Renovace nabytku

  Oprava drobných poškození

  Starý nábytek může být také často poškrábán či se na něm objevují místa s nerovným povrchem. Na promáčklá místa je nejlepší použít žehličku, kterou místo propaříme, a následně dřevo srovnáme. Hrubší rýhy a poškrábání nejlépe opravíte za pomoci laku.

  Nový nátěr nebo tapeta

  Pokud jde o nový nátěr starého nábytku, můžete zvolit buď lak, či lazuru. Kromě jiného složení se lak a lazura liší také výsledným efektem, který je pro laiky často tím nejdůležitějším. Zatímco lak vytvoří na dřevě jakýsi potah, který překryje původní kresbu dřeva, lazura se do dřeva vpije a kresba pak zůstane i po natření viditelná. Pokud se natírání obáváte, můžete zvolit jednodušší způsob, kterým je polepení povrchu nábytku speciální tapetou. V nabídce je nepřeberné množství vzorů a dekorů a výsledek vždy stojí za to.

  Rate this post