• Bylinky jsou dokonalou součástí mnoha jídel. Vypěstujte si ty své

  19.3.2018 | autor: redakce | sekce: Ostatní

  Stále více lidí miluje skutečně dobré jídlo, které si chtějí dopřávat nejenom v restauracích, ale také u sebe doma. A pokud něco dělá dobré jídlo skutečně gastronomickým skvostem, potom to jsou bylinky. Samozřejmě ty čerstvé. A pokud i vy chcete své pokrmy skutečně ozvláštnit, můžete si vypěstovat své. Stále častěji totiž pěstujeme bylinky na balkoně, a to v květináčích, abychom je měli vždy při ruce, kdykoliv je budeme potřebovat. Výhodou toho samozřejmě je to, že jejich pěstování je extrémně snadné, a kromě dostatku slunce a kvalitní půdy nemusíme zařizovat nic jiného.

  Vsaďte na základní druhy

  bylinkyPokud něco milujeme, potom je to jistě česká kuchyně, které odnepaměti počítá také s poměrně bohatou škálou různých bylin, které dají jídlu skutečně šmak. A tak pěstujeme bylinky na balkoně, které se k českým jídlům skutečně dokonale hodí. Jedním ze skutečně hlavních typů je potom majoránka, která je nezbytnou součástí třeba mnohých gulášů, celé řady zeleninových pokrmů včetně grilované zeleniny, ale má své místo také v bramborácích.

  Stejně tak ale můžete pěstovat třeba neméně oblíbený tymián, který je taktéž základem jídel, hlavně potom těch masitých. Milovníci italské kuchyně zase mohou vsadit na oregano, popřípadě také bazalku. Oby typy jsou doslova ideální volbou k těstovinám, nebo i na pizzu. Co se poté nabízí v létě, to je máta. A to ať už do osvěžujících nápojů, jako je mojito, tak do různých zmrzlin, nebo limonád.

  Jak na to? Základem je truhlík

  Většinou pěstujeme bylinky na balkoně v obyčejném truhlíku. Je dobré, pokud má každé rostlina, tedy každý typ daného koření svůj vlastní. Samozřejmě při výsadbě je dobré počítat s tím, že jsou typy, kterých spotřebujeme hodně, a jiných zase málo. Jakmile máte zaseto, je dobré mít truhlíky, popřípadě větší květináče na teplém místě, a samozřejmostí je dostatek vláhy. Jakmile se první byliny začnou klubat ven, máte vyhráno. Poté už stačí pravidelné zalévání a zmíněné teplé a slunné místo.

  Stačí je jednoduše otrhávat, nebo prostřihávat

  Stejně jako u jiných rostli, i pokud pěstujeme bylinky na balkoně, je třeba se o ně náležitě starat, a to ideálně je pravidelně prostříhávat. V tomto ohledu ale není nutné být natolik pečlivý, jelikož pokud se používají pravidelně, provádíte tuto činnost automaticky, jelikož jak je využíváte, tak je také prostříháváte, a tak mají dostatek prostoru pro růst, ale mohou se samozřejmě dále větvit.

  Co s nimi?

  A jelikož před zimou je třeba je buď sklidit, nebo umístit dovnitř, nabízí se vícero použití. Pokud je chceme uchovat i nadále čerstvé, je možné jejich umístění do mrazáku. Nic ale nezkazíte ani v případě, pokud dané bylinku usušíte. V obou případech z nich můžete čerpat maximum jejich chuti, a samozřejmě také jejich vůně.

  Rate this post