• house

  Vydejte se cestou nízkoenergetických a pasivních domů

  8.4.2024 | autor: David K. | sekce: Byt a dům

  Spousta lidí chce v dnešní době stavět co možná nejekonomičtěji s ohledem na budoucí provoz. Možná právě proto se do hledáčku mnohých potenciálních majitelů nemovitostí dostávají objekty, jakými jsou nízkoenergetické domy, pasivní domy, ale také ty aktivní a nulové. Pokud chcete vědět, do si pod každým konceptem představit, začtěte se do následujících řádků.

  Domy se sníženou spotřebou

  Pod pojmem nízkoenergetických dům si asi každý dokáže něco představit. Jde o stavby zhotovené z vhodných materiálů, které nemají tak vysoké tepelné ztráty. Součástí takových objektů jsou například solární panely, tepelná čerpadla, ale i efektivní systémy větrání.

  Pakliže funkčnost a ekonomický provoz takové objektu chcete posunout ještě o krok výše, zajímejte se o řešení pasivních domů. V jejich případě je tepelná izolace na vysoké úrovni, platí pro ně přísnější normy z pohledu volby stavebních materiálů a jejich propracovaný systém je obvykle založen na rekuperaci, tedy zpětném zisku tepla.

  Nulové a aktivní domy

  Nulové rodinné domy jsou zhotoveny v souvislosti s promyšleným systémem, a to do nejmenšího detailu. Zjednodušeně řečeno takový nulový dům produkuje tolik energie, kterou sám spotřebuje. Je tedy jasné, že v tomto směru je hodně vsazeno na obnovitelné zdroje energií. Tepelné ztráty jsou zde zabezpečeny na hodně vysoké úrovni.

  Od nulového domu lze do jisté míry odvodit význam aktivního nebo mnohdy označovaného plusového domu. Ten je schopen vyrobit více energie, než kolik jí spotřebuje pro svůj vlastní provoz. Součástí aktivních domů mohou být větrné elektrárny, vodní elektrárny, větší plochy fotovoltaických panelů apod. Nadbytečnou energii pak můžete rozprodávat zpět do sítě. Pokud tedy uvažujete o tom, že si vytvoříte vysněné rodinné bydlení s minimálními náklady, tohle jsou adekvátní možnosti.

  Rate this post