Máte rádi přírodu? S nadšením zvelebujete svoji zahradu kolem domu a doplňujete ji o nejrůznější věci? Co takhle ptačí budka. Ta se můžete stát dominantou vašich zahradních prostor, ať už si ji vyrobíte svépomocí nebo zakoupíte. Zároveň do své blízkosti přitáhnete ještě více fauny v podobě nejrůznějších ptáků. Málokdo však tuší, že každý pták vyžaduje trochu odlišný typ budky.
Pokud si ze své terasy nebo zimní zahrady užívat pohledu na ptáčky poskakující na krmítku u budky, měli byste se rozmyslet, o jaké druhy ptáků máte vlastně zájem. Pakliže to má být špaček, vaším cílem se stane špačník. Jeho optimální rozměry z pohledu výšky, šířky a hloubky musí být 30x15x15 cm. Nepodceňujte ani velikosti vletového otvoru. Průměr je přibližně 50 mm a jeho výška ode dna ptačí budky musí být asi 20 cm. Přesně v takové budce se vám rád zahnízdí jak špaček obecný, tak brhlík nebo sýkora.
Pokud máte zálusk na sýcovník, připravte si ptačí budku o trochu jiných rozměrech. Ty by měly být 40x20x20 cm, přičemž vstupní otvor bude alespoň 80 mm. Kromě sýce obecného vytvoříte příjemné zázemí i pro kavku obecnou nebo holuba doupňáka. Zkrátka, kdo dřív přijde, ten dřív bydlí.
Přilákat ke své zahradě nemusíte pouze malé ptactvo. Do patřičné vzdálenosti od svého domu můžete umístit i tzv. poštolník. Jeho název je celkem jasně vypovídající. Jedná se o zázemí pro poštolku obecnou nebo kalouse ušatého. Rozměry takového zázemí musí být 30x20x20 cm, přičemž otvor je třeba větší, to až přes dvě třetiny čelní stěny.
V podobném duchu můžete vytvořit i mnohé ptačí budky, jimž se říká kupříkladu sýkorník nebo polobudka pro pěvce. Do ní se vám nastěhuje třeba střízlík, rehek obecný, konipas bílý a jiní pěvci. Stačí skutečně málo, aby si na svoji zahradu přilákali ptáky odlišné velikosti.