• europe union

  Jak je to s přihlášením při dlouhodobém pobytu v zahraničí?

  24.10.2022 | autor: David K. | sekce: Ostatní

  Vstup do Evropské unie naší zemi přinesl řadu zajímavých výhod. Například možnost volného pobytu po zemích EU jen s občanským průkazem. Práci v zahraničí bez složitějších komplikací a mnohé další věcí. A právě dlouhodobému pobytu se budeme nyní věnovat. Jen málokdo totiž tuší, jak dlouho vlastně může pobývat v zahraničí, respektive v zemích Evropské unie, aniž by se kdekoliv nahlašoval a řešil administrativní náležitosti.

  První tři měsíce bez starostí

  Obecně lze tvrdit, že když budete v některé ze členských států Evropské unie pobývat do tří měsíců, nemusíte jako občané EU cokoliv řešit. To znamená, že u sebe nemusíte mít žádný doklad o pobytu. Opačný model však nastává v okamžiku, kdy překonáte dobu tří měsíců. Pak vám vyvstává povinnost, přihlásit se na příslušném orgánu. Nejčastěji to bývá policejní stanice nebo městský úřad.

  Pokud byste přihlášení k pobytu v konkrétní zemi neprovedli, vystavujete se možné pokutě, která zrovna nemusí být nejmenší. A přijdou na vás poměrně snadno. I při běžné policejní kontrole po vás totiž bude vyžadován doklad o pobytu.

  Připravte si vše potřebné

  Když půjdete žádat o doklad k pobytu, měli byste si s sebou vzít i ty správné dokumenty. Základem všeho je bezpochyby platný průkaz totožnosti. Jeho alternativou je platný cestovní pas. Další doklad se odvíjí od toho, jestli jste zaměstnancem, osobou samostatně výdělečně činnou, důchodcem a podobně. To znamená, že byste měli přinést živnostenský list, pracovní smlouvu, doklad o uzavření zdravotního pojištění anebo doklad o studiu. Teprve na základě těchto dokumentů vám bude vystaven doklad o pobytu a vy v dané zemi můžete legálně setrvávat déle, jak tři měsíce.

  I když je Evropská unie zemí neomezených možností, nepodceňujte tyto povinnosti, které by vás při jejich absenci mohly přijít hodně draho. Nezapomínejte na doklad o pobytu.

  Rate this post