• herbal

  Vyrobte si svůj domácí herbář

  7.11.2022 | autor: David K. | sekce: Zahrada

  Herbář, to je pojem, který zná ze školních let asi každý. Pokud máte rostliny rádi a chcete se navrátit o několik let nazpět, pusťte se do jeho výroby znovu. Ostatně, je to pěkné, mít sbírku nejrůznějších květin, znát jejich názvy, vzhled a další věci. Jestliže nevíte, kde vlastně začít, přinášíme vám v této souvislosti několik praktických informací.

  Herbář odpovídající velikosti

  Rostliny do herbáře se lepí. Už na samotném počátku byste měli mít povědomí o tom, kolik rostlin vlastně chcete sbírat. Podle toho pak musíte zvolit velikost herbáře. V tomto směru se meze nekladou. Někdo sáhne po obyčejném sešitu se spoustou stránek, jiný si dá více záležet a bude investovat do papírové databáze s tvrdými deskami a zajímavým designem.

  S herbářem jako takovým souvisí nejenom počet volných listů pro vylepení té či oné květiny, ale také samotné rozměry. Jestliže se zaměříte na květiny větších rozměrů, formát A4 vás jednoduše nemine.

  Tipy pro tvorbu herbáře

  Když se rozhodnete pro tvorbu herbáře, můžete si práci s ním ulehčit tak, že budete sbírat jen rostliny, které alespoň částečně znáte. Ty neznámé si pochopitelně můžete dohledat prostřednictvím nejrůznějších lexikonů. Když utrhnete nějakou rostlinu, vezměte ji raději dvakrát, kdyby se vám při sušení poškodil stonek nebo některá z dalších částí.

  Zároveň se zaměřte na rostliny, které rychleji schnou, což do značné míry uspíší tvorbu herbáře. V rámci testování se nebojte vyzkoušet všechny metody schnutí. Tradiční lisování je zárukou dobrého výsledku, jenže, někdy si na vysušení konkrétní rostliny můžete celkem dlouhou dobu počkat.

  Pokud budete znát někoho, kdo tomuto koníčku také propadne, jedině dobře. Právě s takovým člověkem si totiž můžete vyměňovat usušené rostliny. Do jisté míry lze tuto činnosti přirovnat třeba ke sbírání a výměně známek. Jen rostliny nebudou mít žádnou finanční hodnotu.

  Rate this post