• cabin

  Srub jako přírodní způsob bydlení

  22.3.2021 | autor: David K. | sekce: Stavba

  Pokud jde o výstavbu nového bydlení, každý z nás má pochopitelně trochu jinou představu o tom, jak bude finální nemovitost vypadat. Jestliže tíhnete spíše k přírodním materiálům, pak se vaší volbou může stát srub. Jde o dřevěnou stavbu, která je tvořena vodorovně kladenými kládami dřeva. Tyto stavby jsou víceméně typické pro Skandinávii, v posledních letech se však hojně rozšiřují také na našem území. A není to jenom v horských oblastech.

  Kanadská vs. norská technologie

  Při výběru srubu máte jistě na výběr, a to nejenom z pohledu výsledného vzhledu, ale také technologie výstavby. Hodně rozšířený je pochopitelně kanadský srub, kde kulatina představuje hlavní stavební prvek. Opakem toho je norská technologie, v rámci níž jsou používány klády opracované ze dvou stran.

  Když se rozhodnete pro kanadské řešení, využít můžete dřeva smrkového, borovic, ale i modřínů. Klády nabývají průměru od 280 do 500 milimetrů. V závislosti na použití odpovídajícího průměru je zapotřebí počítat také s patřičným sesycháním dřeva. To může činit 70 až 100 milimetrů. Samotný srub samozřejmě zraje odpovídající dobu, která se počítá mezi 12 až 18 měsíci.

  cabin

  V čem se liší norská technologie výstavby?

  V okamžiku, kdy vsadíte na norský srub, změny budou například v tloušťce prizem, a to 150 až 200 milimetrů. Menší bude jistě míra sesedání takové stavby. Ta se pohybuje mezi 30 až 50 milimetry. I délka vyzrávání dřeva se zkrátí, a to na 7 až 8 měsíců.

  Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv z výše uvedených variant, buďte si jisti, že váš nový přírodní domov bude nabývat opravdu zajímavých a velice útulných podob. Při správné údržbě a péči o dřevo se můžete dočkat skutečně dlouhé životnosti takové stavby. Možná i proto se v posledních letech stává velkým konkurentem zděných objektů. Určitou alternativou srubu jsou pak roubenky.

  Rate this post