• Co neopomenout při koupi staršího bytu

  19.10.2015 | autor: redakce | sekce: Byt a dům

  Plánujete koupi bytu, který není v novostavbě, a neprodává ho sám developer, ale majitel v podobě soukromé osoby? Potom je nutné být na pozoru, jelikož starší byty mohou být poměrně velkým rizikem. Jak už to bývá, řada jejich majitelů se snaží zakrýt různé nedostatky. Především to může být celkový technický stav bytu jako takového, a tak je vhodné zkontrolovat kvalitu omítek, praskliny, ale třeba i stav podlah jako takových. To vše totiž mohou být místa, kde se v budoucnu projeví problém, který vás bude stát další finanční prostředky.

  Nechte byt zkontrolovat odborníkem

  Ideální je v tomto ohledu pozvat odborníka, který byt prohlédne, a to jak z hlediska technického, tak může zkontrolovat třeba i rozvody plynu, vody nebo elektřiny. To vše může být ve starém bytě problémem. Zvláště potom ve starších družstevních domech, kde v daných bytech ještě neproběhla rekonstrukce, a tak je jejich celkový stav skutečně velmi špatný. A pokud dáte pouze na uklidnění majitelů, můžete mít problém v tom ohledu, že se v budoucnu mohou objevit problémy tohoto typu. Pozor si však nemusíte dávat pouze na technický stav, ale i na okolí.

  autor: Sira Anamwong (freedigitalphotos.net)

  autor: Sira Anamwong (freedigitalphotos.net)

  Seznamte se s ostatními sousedy a okolím

  Co bývá také nejčastějším problémem, to jsou špatní sousedé. I v tomto ohledu je třeba dát pozor, a zjistit si, zda se v domě nenacházejí hlučné rodiny, rodiny s mnoha zvířaty, popřípadě různí problémoví občané, které mají na svědomí drobné krádeže na společných prostorách domu. To vše může být problém, který na začátku není vidět, ale později rozhodně vzroste, a to často v doslova marný boj. Stejně tak je vhodné zjistit si, jak bezpečné je okolí domu, a zde taktéž nejsou různé problémy.

  Pozor na majetkové nesrovnalosti s bytem

  Velmi častým nešvarem však může být i to, že na prodávaný byt může být uvalena exekuce, nebo může být zatížen například jiným majetkovým právem, třeba v podobě věcného břemene. To vše je vhodné si ověřit a zjistit, jelikož si tím můžete ušetřit řadu velmi nepříjemných problémů. A rozhodně si buďte jisti, že podobných problémů je mnoho.

  Kupujete byt jako investici? Pozor na nájemníky

  Starší byt však lze koupit také jako investici, kdy v něm ponecháte současné nájemníky. I u nich je vhodné zjistit si aktuální poměry, a hlavně platební morálku. Zvláště pokud byt kupujete za hypotéku, kterou plánujete právě z nájemného splácet. Problémoví nájemníci totiž mohou znamenat výrazné komplikace.

  Pokud se však vše zdá v naprostém pořádku, a i samotná cena odpovídá bytům v dané lokalitě, dá se očekávat, že vše bude skutečně v naprostém pořádku, a tak není třeba dělat si jakékoliv problémy, popřípadě obavy. Vše navíc může odstranit také dobře napsaná smlouva, která bude v zájmu vás samotných, tedy v zájmu kupujícího a práv, které máte.

  Rate this post