Stavebnictví se neustále vyvíjí a zdokonaluje, a to platí i pro metody zakládání staveb. Jednou z moderních technologií, která je stále častěji používána ve speciálním zakládání staveb, jsou mikropiloty. Díky nim mohou být realizovány výstavby na místech s problematickými geologickými podmínkami, kde tradiční metody selhávají.
Co jsou to mikropiloty?
Mikropiloty jsou vrtané piloty malého průměru, které slouží jako základové prvky staveb na problematických půdách. Jejich hlavním účelem je přenést zatížení budovy do stabilních vrstev terénu a zajistit tak bezpečnost a stabilitu stavby. Mikropiloty se vyrábějí z ocelových trubek nebo tyček, které jsou zabetonovány do vrtu vyplněného cementem či jiným vhodným materiálem.
Proces instalace mikropilotů
Instalace mikropilotů probíhá pomocí štětovnice – speciálně upravené vrtačky, která dokáže provádět vrty malých průměrů, a zároveň jejich stěny stabilizování injektovaného cementu. Díky tomu vznikají odolné a pevné konstrukce, které jsou schopny nést značné zatížení.
Výhody mikropilotů
Mikropiloty nabízejí řadu výhod oproti tradičním metodám zakládání staveb:
Kde se mikropiloty používají?
Mikropiloty se stále častěji používají ve speciálním zakládání staveb, jako jsou průmyslové objekty, komerční budovy, mosty, silnice, železnice nebo inženýrské sítě. Dále se uplatňují při rekonstrukci historických objektů nebo při zajištění svahových deformací.
Závěr
Mikropiloty představují moderní a efektivní řešení pro zakládání staveb na problematických půdách. Díky svým vlastnostem a výhodám si získaly důvěru stavebních odborníků po celém světě. Pokud hledáte spolehlivé a ekonomické řešení pro váš stavební projekt, nemusíte hledat dál – mikropiloty by mohly být právě tím klíčem k úspěchu, který jste hledali.