• stavba zimni zahrady

  Jak si naplánovat stavbu zimní zahrady

  27.10.2023 | autor: David K. | sekce: Zahrada, Inzerce

  Zimní zahrada není jen rozšířením domova, ale investicí do vaší pohody. Sednout si s šálkem kávy, pozorovat přírodu venku a přitom být v podstatě v teple domova, to je instantní recept na zklidnění nervů. Rozhodli jste se, že si takovou oázu klidu chcete postavit u vašeho domu? Ještě než se pustíte do stavby, měli byste zařídit pár důležitých věcí a hlavně celou realizaci dobře naplánovat. Poradíme vám, jak na to.

  Řiďte se sluncem a nechte si dost prostoru

  První věc, kterou byste měli rozhodnout, je to, na které straně vašeho domu bude zimní zahrada stát. Orientace je důležitá kvůli stínění i kvůli tomu, jak moc teplo v zimní zahradě chcete. Ideální je jihovýchod nebo severovýchod, ale můžete zahradu mít i na západní straně, jen je pak dobré vyřešit stínění. Severní orientaci nedoporučujeme, protože se zbytečně připravujete o sluneční svit.

  Vezměte v úvahu i to, jak chcete do zahrady vstupovat. Možná máte v obývacím pokoji nebo v kuchyni dveře na terasu, to je dobrý základ. Další řešení je postavit zimní zahradu před vchodovými dveřmi a vytvořit si tak estetický vstup do domu. Anebo se bude jednat o přístavbu a řešení budete vymýšlet podle konkrétních dispozic domu.

  Velikost zimní zahrady se bude odvíjet od toho, kde bude umístěná. Myslete ale na to, že plocha by měla být aspoň 15 m3, aby se dobře větrala a abyste se necítili stísněně.

  Stavební povolení – je potřeba?

  Od roku 2018 se sice většina úředních postupů týkajících se staveb zjednodušila, pro klid duše si ale na stavební úřad zajděte. Minimálně s vámi zkontrolují tzv.koeficient zastavitelnosti, tedy zda můžete pozemek zastavět tak, jak máte v plánu. Určitá část parcely totiž musí zůstat pokrytá zelení, která zajistí vsakování srážek.

  Pokud bude zahrada menší, jak 25 m2, nic dalšího zajišťovat nemusíte a vystačíte si s pouhým ohlášením stavby. Nezapomeňte i na to, že zimní zahrada se pak bude počítat do plochy stavby, ať už jde o rodinné domy, nebo i malou zimní zahradu na terase bytového domu.

  Nejste kutilové? Nechte to na profesionálech.

  Aby vám zimní zahrada dlouho sloužila a nemuseli jste po roce vyměňovat komponenty, musíte ji udělat bytelnou a z opravdu kvalitních materiálů. Sice to na první pohled vypadá jako jednoduchá konstrukce, ale přece jen, chcete tam trávit volný čas, mít příjemný stín, větrání a celkově komfort.
  Abyste vám bylo v zimní zahradě opravdu dobře a nemuseli jste řešit netěsnící skla nebo špatně vyřešené kotvení k domu, nechte vytvoření projektu i samotnou realizaci na profesionálech. Mají přístup nejen k nejmodernějším řešením konstrukcí, ale i řadu zkušeností a poradí vám, co se pro vaši stavbu nejlíp hodí. Můžete si objednat i zimní zahradu sestavenou přesně podle vašeho přání, od barvy a materiálu konstrukce, přes možnosti otevření v místech, kde chcete, až po stínění. To, co byste sami sháněli po různých hobbymarketech, vám dodají přímo až domů, včetně namontování.

  Zaujala vás tato možnost a chcete se svěřit do rukou prověřené firmě, která má už 27 let zkušeností se stavbou zimních zahrad? Kontaktujte firmu Karásek!

  Rate this post