• pece o srst

  Jak by měla vypadat správná péče o kočičí srst?

  5.12.2022 | autor: redakce | sekce: Ostatní, Inzerce

  Tak jako se i my staráme o své tělo a vlasy, tak bychom měli věnovat stejnou péči o kočičí srst. Kočky si sice srst čistí samy, ale čas od času je vhodné jim trochu pomoci a provést důkladnou očistu. Teprve ta správná a důsledná péče zajistí vaší kočičce krásnou, lesklou a hebkou srst.  

  S koupáním začněte od kotěte

  Je známo, že koupání nemají kočky příliš v oblibě. Mnohdy končí četnými škrábanci na vaší ruce a mokrou kočičkou schovávající se v nejtemnějším koutě. Proto je vhodné začít s koupáním již od kotěte, aby si kočka postupně zvykla a přestala se bát. Není však zapotřebí vašeho čtyřnohého mazlíčka zbytečně koupáním stresovat a pokud se jedná o kočičku žijící doma, stačí ji vykoupat jednou ročně. Horší by bylo, pokud v kožichu najdete blechy či jiné cizopasníky. V tom případě je důsledná koupel s antiparazitním šampónem zapotřebí opakovaně.

  Jak na to?

  Pokud je to ve vašich možnostech, rozhodně upřednostněte vanu před sprchou. Té se kočky bojí a silný proud ze sprchové hlavice jim opravdu není příjemný. Tak jdeme na to. Nejprve napusťte do vany menší množství teplé vody. Rukou opláchněte srst na těle kočky vodou a naneste šampón. Pozor, hlava kočičky by měla zůstat po celou dobu koupání suchá! Při celém procesu koupání na vaši šelmičku pomalu a klidně mluvte a snažte se ji udržet v pohodě. Šampón nechte chvilku působit a opatrně jej z kožíšku vymyjte. Poté zabalte kočičku do ručníku a alespoň trochu se ji pokuste vysušit. Nakonec nezapomeňte srst vašeho tygříka vyčesat. 

  Šampóny pro kočky

  Šampóny pro kočky se dnes prodávají v nejrůznějších variacích. Můžete vybírat z šampónů antiparazitních, s kondicionérem, určených proti vypadávání a cuchání srsti, na objem, s dezinfekčním účinkem nebo třeba speciálních hypoalergenních šampónů pro alergické kočičky. Šampóny mají příjemnou vůni, postarají se o měkkou a nadýchanou srst vaší šelmičky, a také usnadní následné vyčesávání. Pro kočičí bojovníky, kteří koupání opravdu nesnesou, jsou určeny suché šampóny, které odstraní zápach z kožichu a udrží kočičí srst hebkou a lesklou.  

  Hřebeny a kartáče na kočičí srst

  Ať už vám dělá společnost krátkosrstá kočka nebo dlouhosrstý kocourek, rozhodně by vám doma neměl chybět hřeben či kartáč pro kočky. S tím snadno rozčešete kočičí kožíšek a zbavíte ho nepříjemných zacuchaných žmolků. Zároveň během česání stimulujete prokrvení pokožky a růst chlupů. Kartáčujte vždy ve směru růstu srsti, a to od hlavy až po ocas, minimálně jednou týdně.

  Tip: Nezapomeňte kočičku po kartáčování odměnit oblíbeným pamlskem a pochvalou.

  Rukavice pro péči o kočičí srst 

  Dopřejte i vy vaší šelmičce domácí welnes. Jednodušše si rukavici nasaďte a kočičku s ní hlaďte od hlavy až k ocásku. Rukavice zbaví kočičí srst prachu a přebytečných chloupků, podpoří krevní oběh a navíc se postará o velmi příjemnou masáž. Oboustrannou rukavici využijete především u krátkosrstých kočiček.

  O kočičí srst pečujte i zevnitř

  Aby byl výsledek opravdu famózní, je zapotřebí ke granulím či kapsičkám dodávat vitamínové doplňky pro kočky. Ty se postarají o vysokou kvalitu kočičí srsti a jsou vhodným doplňkem stravy především v období línání. Můžete vybírat z různých druhů olejů nebo zvolit ochucené žvýkací tablety. 

  Tip: Vyzkoušejte například lososový olej Marp Holistic, který obsahuje omega 3 nenasycené mastné kyseliny pro krásnou, zdravou a lesklou srst kočičky.

  Fotografie ze stránek pexels.com od uživatele Gustavo Fring.

  Rate this post