• Víte, jak správně vybrat úsporné a zdravé osvětlení?

  3.12.2020 | autor: redakce | sekce: Ostatní, Inzerce

  Potřebujete nové osvětlení a chcete vybrat nejlepší variantu s ohledem na úsporu a pozitivní působení na lidské zdraví? Zkombinovat tyto dva parametry naštěstí není v dnešní době vůbec nic těžkého. Stačí jenom vědět, po jakém druhu žárovek se máte shánět. V článku najdete několik praktických rad, které vám pomohou s volbou správných žárovek.

  Vybírejte žárovku podle účelu osvětlení

  Aby bylo možné vybrat nejlepší možnou žárovku, musíte jasně vědět, k jakému účelu osvětlení potřebujete. Sledujte tak praktické parametry, jako jsou typ závitu a síla světla. Mnoho lidí však dále zapomíná na volbu odpovídajícího zabarvení žárovky. Teplota světla má přitom poměrně velký vliv na přirozené pochody v lidském těla. Od přírody jsme totiž naprogramovaní tak, abychom reagovali na intenzitu a barevné spektrum světla i přesto, že si to cíleně neuvědomujeme.

  Pracovní výkonnost zvýšíte bílým světlem

  EON logoZ toho důvodu rozlišujte zejména dvě oblasti, které doma máme. Tou první je pracovní část, kde své výkony a produktivitu nejlépe podpoříte LED žárovkou o bílém světle. Dostatečný druh tohoto typu osvětlení během dne zároveň poslouží jako prevence takzvané zimní deprese způsobené nedostatkem přirozeného světla. Na druhou stranu příliš světla může způsobovat škodlivost LED žárovek, což je patrné hlavně v rámci ovlivnění kvality usínání a spánku.

  Pro klidný spánek zvolte jemnější světlo

  Další oblastí, pro kterou se vyplatí přizpůsobit teplotu světla, jakou má LED žárovka mít, jsou odpočinkové zóny například v obývacím pokoji či ložnici. Jemnější světlo o teplejší intenzitě pomůže nastartovat tvorbu hormonů nutných pro usínání a kvalitní spánek. Praktickou vychytávkou je tak biodynamické osvětlení, což jsou chytré žárovky, které přizpůsobí intenzitu svícení v závislosti na denní době.