• Skladovému řezivu musíte vytvořit vhodné podmínky. Jinak jej zničíte!

  29.7.2020 | autor: redakce | sekce: Ostatní, Inzerce

  Jak skladovat dřevo? Ať již kusové, řezivo či jiné dřevěné materiály? Poradíme vám!

  Při skladování řeziva v první řadě myslete na bezpečí. Na paměti však mějte i vhodné podmínky, které neuškodí dřevu samotnému. To platí jak na dřevo kusové, tak i na řezivo a dřevěné materiály. Vezměme to ale popořádku.

  Skladování palivového dřeva

  Palivové dřevo se nejlépe skladuje v suchých stodolách. Ty svého času byly součástí téměř každé chalupy. U moderních nemovitostí se s nimi však už nesetkáte. Pak na řadu přicházejí k tomu určené zastřešené a dobře odvětrané dřevníky. Dřevo do nich skládejte naštípané na polínka a tzv. křížem krážem.

  Skladování řeziva

  Náročnější bývá skladování řeziva a dřevěných materiálů, tedy dřevěných hranolů, palubek, prken, obkladových panelů, podlah a různých deskových materiálů. Ty totiž nevhodným skladováním můžete poškodit a učinit je v podstatě nepoužitelnými, což zcela určitě není ve vašem zájmu.

  dřevo

  Bezpečí na prvním místě

  Již jsme zmínili, že při skladování řeziva je třeba v první řadě myslet na bezpečí všech, kteří s ním přicházejí do styku. Zároveň byste mu však měli vytvořit takové podmínky, které jej nepoškodí. Dřevu škodí především nadměrná vlhkost, sluneční paprsky a déšť. Samotné prostory, v nichž řezivo budete skladovat, tedy musí být maximálně suché.

  Skladujeme surové dřevo

  Konkrétní podmínky, které je třeba skladovanému dřevu vytvořit, závisí na tom, zda se jedná o dřevo opracované, nebo surové. Mějte na paměti, že například surové dřevo je třeba skládat na zpevněné ploše ve volném prostranství, a to v délce mezi šesti a osmi metry a výšce tří až čtyř metrů. Tyto parametry nepřekračujte, jinak bude hrozit prohnutí skladovaného dřeva, nebo přímo jeho zhroucení.

  Konzolové regály na dřevo

  Tato forma skladování, jak vidíte, má své limity. Na jednom místě můžete skladovat jen omezené množství řeziva. To můžete navýšit, pokud se řezivo rozhodnete skladovat v tzv. konzolových regálech na dřevo. Jejich robustní konstrukce totiž umožňuje řezivo skladovat až do výšky deseti metrů. Samozřejmě za pomoci vhodné manipulační techniky a za dodržení doporučovaných rozestupů mezi nimi (zhruba 2,3 metru).

  Bezpečné a ekonomické skladování

  Tato forma skladování je nejbezpečnější i nejekonomičtější. A především využívá skladovacích prostor na maximum. Jde-li vám tedy o bezpečné skladování většího množství řeziva, konzolové regály na dřevo jsou jasnou volbou.