• Rostliny v akváriu a jejich potřeby

  14.1.2020 | autor: redakce | sekce: Ostatní, Inzerce

  Abychom měli zdravé a čistě vyhlížející akvárium, je třeba v něm v prvé řadě zajistit rovnováhu. A s tím nám pomohou akvarijní rostliny. Rostliny mají jednak vliv na tvorbu kyslíku, který potřebují ke svému životu v akváriu ryby, ale také čistí vodu a to tím, že zužitkovávají odpadní látky ve vodě. A tak dochází k jejímu čištění.

  Osvětlení

  Určitě jednou z nejdůležitějších potřeb pro pěstování akvarijních rostlin je dostatečná intenzita osvětlení. Osvětlení nad akváriem plní stejnou funkci jako slunce v přírodě. Rostliny přijímají povrchy svých listů světlo a tím nastává proces fotosyntézy. Je to složitý biochemický proces, kterým vznikají energeticky bohaté organické sloučeniny – cukry.

  Intenzita světla

  Intenzita osvětlení musí být taková, aby zajistila rostlinám dostatek kvalitního osvětlení.

  Co se týká světla versus rostliny, existují různé rostliny s různou náročností osvětlení. Obvykle se dělí na nenáročné, středně náročné a náročné.

  • Nenáročné rostliny jsou, jak již název napovídá, nenáročné na osvětlení a porostou téměř v každé akváriu.
  • Naproti tomu rostliny náročné, což jsou většinou rostliny nízkého vzrůstu v popředí akvária, vyžadují opravdu velkou intenzitu světla.

  asa II

  Tlakové lahve

  Aby rostliny během fotosyntézy mohly vytvořit již zmíněnou glukózu, potřebují k tomu CO2 (oxid uhličitý). Ten v akváriu vzniká dýcháním ryb a ze vzduchu. Pokud je v akváriu větší množství rostlin, stane se CO2 nedostatkovým a proto jej doplníme pomocí tlakové láhve, která oxid uhličitý obsahuje.

  Tlaková láhev obsahuje regulační ventil, kterým se reguluje množství vypouštěného oxidu uhličitého. Určitě je vhodnější si pořídit větší tlakovou láhev, abychom nemuseli každou chvíli ji chodit naplnit do plnírny.

  Hnojivo

  Akvarijní rostliny musíme přihnojovat. A přesto se může stát, že trpí nedostatkem živin. Obzvláště, jeli rostlin v akváriu mnoho. Na rostlinách máme různé projevy nedostatku živin. Jestliže máme například nedostatek CO2, listy na rostlinách zastavují svůj růst a odumírají. Při nedostatku železa jsou nové lístky žluté až bílé a při nedostatku vápníků jsou nové listy zakrnělé a deformované.

  echinod

  Jestliže nám okraje lístků žloutnou, chybí jim draslík. Podstatné je ovšem také vědět, že nadbytek některých živin může způsobit blokaci jiných prvků a rostlina chřadne i když voda živiny dle rozboru obsahuje.

  Umístění rostlin

  Při nákupu rostlin bychom také měli mít představu, kde ji v akváriu umístíme. Již zavedené e-shopy Vám práci usnadní tím, že si rostliny můžete „vyfiltrovat“ jak podle náročnosti pěstování, tak podle umístění v akváriu. Rostliny dělíme podle umístění na ty do popředí, dále na střed a do pozadí.

  Potom máme ještě takové specifické druhy, které jsou plovoucí (tzn. na hladině vody v akváriu) a dále ty, které se připevňují na dekorace (např. kořeny).