• Jaké jsou výhody dřevostaveb? Je jich hned několik

  8.6.2020 | autor: David H. | sekce: Byt a dům

  Pokud si pod pojmem dřevostavba představujete srub či roubenku, hluboce se mýlíte. Dřevostavby patří již několik let k oblíbeným způsobům bydlení a moderní dřevostavbu na první pohled nemusíte vůbec poznat, záleží na tom, jakou fasádu její majitel zvolí. Mezi nejčastější výhody dřevostaveb se většinou uvádějí především jejich nízké náklady, rychlost výstavby a ekologičnost. To ale není vše, dřevostavby s sebou přinášejí i další výhody, pojďme se na ně podívat podrobněji.

  Rychlost stavby a nízké náklady

  Stavby ze dřeva se staví již několik tisíciletí, jako stavební materiál se dřevo vyznačuje mnoha pozitivy, například vysokou pevností v tahu i v tlaku, malou objemovou hmotností a také snadnou opracovatelností. Navíc patří mezi tak zvané obnovitelné suroviny, při jeho zpracování se spotřebuje mnohem méně energie, než je tomu u jiných stavebních materiálů. Pro dřevostavby se využívá nejvíce dřevo smrkové a jedlové, ale také bukové a dubové, které jsou tvrdší. Když je dřevostavba dobře provedena, což s dnešními moderními technologiemi není žádný problém, svou životností a funkčností často předčí stavby z jiných materiálů.

  Celý proces výstavby dřevostavby je v porovnání se stavbou klasického typu několikrát rychlejší. Statistiky uvádějí, že většina dřevostaveb je postavena přibližně do čtyř měsíců, což je u staveb z klasických materiálů nemožné. Suchý proces výstavby umožňuje dřevostavbu postavit velmi rychle, a to i v zimních měsících, kdy většina ostatních staveb tak zvaně stojí.

  dřevostavby

  Teplo, ticho a originalita

  K velmi často uváděným pozitivům dřevostaveb patří rovněž vysoké tepelně izolační vlastnosti, tyto stavby mají velmi nízkou potřebou energie na vytápění, často tak ve výsledku jsou tak zvanými pasivními domy, to vše navíc při relativně malé celkové tloušťce stěn. Další výhodou dřevostaveb, kterou oceníte nejen při bydlení ve městě, je také odolnost vůči hluku, a to jak zvenčí, tak i mezi jednotlivými místnostmi. V neposlední řadě mezi výhody dřevostaveb patří také jejich netradiční architektonický vzhled a rozmanité možnosti jejich dispozičního řešení, včetně nejrůznějšího členění a doplňků.