• Jak připravit zahradu na podzim?

  18.9.2019 | autor: redakce | sekce: Zahrada, Inzerce

  Sezóna zahradních prací se dostává do poslední třetiny. Podívejte se, co vše byste měli stihnout, než udeří první mrazíky. Připravte svou zahradu na podzim a uvidíte, že se vám za vaši péči odmění! Pokud zahradu dostatečně připravíte a ochráníte, přečká chladné dny v pořádku a na jaře se můžete těšit na bohatou úrodu.

  Generální úklid

  Začněte tím, že sklidíte veškerou úrodu z ovocných stromů a zeleninových záhonků. Připravte si dostatek místa na chladnějším místě a vhodné nádoby, ve kterých vaše úroda dlouho vydrží. Poté celou zahradu ukliďte: posbírejte popadané plody a ulámané větve a dejte pryč všechny uschlé, nakažené či nemocné rostliny. Nezapomeňte na pravidelné sekání trávníku a pokud máte vertikutátor, také jej pořádně provzdušněte. Trávník tak zbavíte zbytků posekané trávy, plevele či mechu a pomůžete jej připravit se na chladnější období. Poslední sekání trávníku neprovádějte příliš blízko u země, nechte jej dostatečně dlouhý. Na podzim ale především nezapomínejte shrabovat listí. Pokud byste je nechali ladem, mohla by vás po roztání sněhu nepříjemně překvapit holá či plesnivá místa země.

  V zahrade bio jablka cerstve jablko ovoce

  pixabay.com

  Připravte zahradu na novou sezónu

  Před zimou je dobré ošetřit ovocné keře před padlím a antraknózou. Zryjte také záhony, ze kterých jste sklidili zeleninu a další plodiny. A nezapomínejte zahradu stále pravidelně zalévat. Rostliny a květiny si potřebují vytvořit dostatečnou zásobu vody, než zamrzne půda. Jakmile je půda zmrzlá, voda se přes ni k rostlinám hůře dostává a ty tak mohou mít vážný nedostatek nejen jí, ale také živin. Květinám, které to potřebují, dopřejte „podzimní sestřih“. Ty, které hůře snáší chladnější počasí, přeneste domů. Dejte je na chladnější místo a umístěte je tak, aby odolné květiny byly na krajích a ty choulostivější uprostřed. A pokud jste při prohlídce zahrady narazili na pár bodláků, nevytrhávejte je, ale odstraňte nadzemní část a do dutého stonku nalijte horkou vodu. Tím se jich zbavíte nadobro!

  Dekorace dozinky dyne zahrada

  pixabay.com

  Pozor na první mrazíky!

  Vše, co necháváte přes zimu na zahradě, je nutné během podzimu pravidelně zalévat. Stálezelené rostliny je nutné zalévat i přes zimu, a to zejména tehdy, kdy teploty pravidelně klesají pod nulu. Voda se při těchto nízkých teplotách rychle vypařuje a rostlinám pak hrozí vysušení. Rostliny můžete také zastínit a chránit je před chladným větrem. Ochranu potřebují také kořeny, kterým pomůžete vrstvou listí, jehličí či slámy. U některých se neobejdete bez netkané textilie, na ni ale pozor! Použijte až s příchodem silnějších mrazů, v teplejším počasí by totiž mohla posloužit škůdcům jako zimoviště. Rostliny a květiny, které by zimu venku nepřečkaly a které máte v plánu přenést dovnitř, nechte na zahradě až do prvních opravdu chladných dní. Jsou zvyklé být venku a pobyt uvnitř jim příliš dobře nedělá. Proto ani dlouho neváhejte na jaře s jejich vrácením.

  Lze na podzim také sázet?

  Ano, i podzim může být vhodnou dobou pro vysázení některých typů rostlin a plodit. Podzimní klima vyhovuje především ovocným stromům a keřům. Pusťte se tedy do toho a sázejte jabloně, hrušně, višně, švestky, fíkovníky, kiwi, borůvky a jahody. Toto stále ještě teplé období je také ideální pro vysázení špenátu, mrkve, kopru, listové petržele, ředkviček a česneku. Co se týče okrasných květin a stromů, na podzim se nejčastěji sází jehličnany, trvalky a cibuloviny. Pokud jste si v podzimních výprodejích pořídili nové krokusy, hyacinty, tulipány či narcisy, ještě máte čas je zasadit. U nově koupených rostlin si však pečlivě zkontrolujte, zda nemají zaschlé kořeny či poraněný kmínek. Půdu pro novou výsadbu je dobré upravovat dokud není dlouhodobě zamokřená, začněte tedy co nejdříve. A pokud už teploty začaly klesat pod nulu, novou výsadbu ponechte raději na jaro.