• Základní rozdíly mezi dřevostavbou a zděným domem

  30.4.2018 | autor: DavidK | sekce: Byt a dům

  Vlastního obydlí můžete v dnešní době docílit nejrůznějšími způsoby. Hovoříme-li o výstavbě rodinného domu, nabízí se dva způsoby vyhotovení. Je to dřevostavba a zděný objekt. Pokud jde o použité stavební materiály, hlavní rozdíly zná bezpochyby každý.

  U dřevostavby je aplikována speciální dřevotříska a dřevo, u zděného domu jednoznačně vedou cihly libovolného typu a tloušťky. Víte ale, jaké rozdíly jsou mezi oběma modely? Jestliže ne, tak se začtěte do následujících řádků, jež vám v tomto směru hodně napoví. Přinášíme vám ty nejzásadnější výhody a nevýhody dřevostaveb a zděných domů.

  Výhody a nevýhody dřevostavby

  Dřevostavby jsou mnohdy označovány, jako montované domy. Při jejich výstavbě je zapotřebí dodržet správné technologické postupy, takže obvykle dochází k tomu, že si dřevostavbu necháte postavit na klíč. Jen málokdo totiž disponuje potřebnými znalostmi z tohoto oboru.

  První zásadní výhodou je rychlost výstavby dřevostavby. Vzhledem k tomu, že firmy montující dřevostavby přiváží již hotové části domu, lze hrubou stavbu vyhotovit do jednoho týdne. Ve stejném tempu mohou pokračovat i následující práce, takže celý dům může stát za jeden měsíc.

  Mezi klady patří také nízká hmotnost celé stavby, a to díky tomu, že jsou používány dřevěné konstrukce. Dřevo je i předpokladem k ekologickému bydlení. Tento stavební materiál je obnovitelným zdrojem.

  Ve výčtu kladů dřevostaveb by šlo samozřejmě pokračovat.

  • Cena – Ta bývá mnohdy nižší než u zděného domu na klíč.
  • Při výstavbě se vyhnete jakýmkoliv vlhkým pracím, takže dřevostavby lze realizovat v podstatě po celý rok. Vlhké práce jsou prováděny pouze u základové desky a podlah.
  • Vynikající tepelně izolační vlastnosti – Díky používaným izolacím v podobě minerálních vat docílíte bezkonkurenčních tepelných vlastností projevujících se i v příznivějších nákladech za provoz domácnosti.

  Nevýhody dřevostavby

  Dřevostavby jsou kromě výhod spjaty i s určitými zápory. Mezi ně patří zhoršená akumulační schopnost díky použitému stavebnímu materiálu. To samé se týká i zvukové izolace, která není u dřeva nejlepší. Dřevo je navíc oproti cihlám hořlavé.

  Připravit se musíte také na to, že dřevěné materiály ještě dlouho po instalaci svým způsobem stále pracují a mají do určité míry omezenou životnost. Ta je však většinou výrobců dřevostaveb stanovena na 100 let a více.

  Výhody a nevýhody zděného domu

  Nyní se pojďme zaměřit na klasický zděný dům, pro jehož výstavbu jsou používány cihly. Ty jsou už sami o sobě základem mnohem pevnější a robustnější stavby. Pro mnohé zájemce o bydlení může jít o velice důležitý faktor, protože zděný dům na ně bude působit stabilnějším dojmem.

  Ve prospěch zděných domů hovoří jednoznačně zlepšená tepelná a zvuková izolace, která se odvíjí hlavně od použité tloušťky a typu cihly. K ještě lepšímu výsledku obvykle přispívá i přidružená izolace nalepující se na tenčí cihly.

  Obecně platí to, že zděné domy mají delší životnost než dřevostavby. Záleží ale na tom, jak se o danou nemovitost budou majitelé starat.

  Abychom zděné objekty jen nechválili, musíme zmínit i jejich nevýhody. Ty jsou v podstatě dvě základní. Tou první je delší doba výstavby, která je způsobena především tím, že jednotlivé části domu je třeba nechat vymrznout a vytvrdnout. To způsobují hlavně vlhké práce na domu.

  Počítat byste měli i s trochu vyšší pořizovací cenou než u dřevostavby. Vyšší náklady se budou promítat i do těch provozních, kde s největší pravděpodobností zaplatíte více za topení. Tomu se vyhnete jedině výstavbou nízkoenergetických či pasivních staveb. Ty jsou však podstatně dražší.

  Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: khunaspix).

  Základní rozdíly mezi dřevostavbou a zděným domem
  Ohodnoťte článek

Publikování nebo další šíření obsahu webu ModerníByt.eu je bez souhlasu redakce zakázáno.