• Čištění a údržba plyšového koberce

  30.8.2018 | autor: redakce | sekce: Doplňky

  Plyšové koberce jsou jedinečným doplňkem interiéru, mají řadu unikátních vlastností, jako je dlouhý vlas, sametový vzhled, nepřeberná škála barev. Hebký pocit při chůzi po plyšovém koberci ničím jiným nenahradíte. Aby plyšový koberec dlouho vydržel krásný, je důležité o něj správně pečovat.

  Suché vysávání

  Pro pravidelnou údržbu plyšového koberce si vystačíme s běžným vysavačem. Zabrání se tak zašlapání nečistot do koberce. Rozhodně nepoužívejte vysávací hlavici s rotačním kartáčem, která by vytrhala a poškodila vysoký vlas koberce. Pokud má váš vysavač vysoký sací výkon, stačí údržba pomocí univerzální hubice, a to přibližně 2x týdně. Při nižším výkonu můžete použít nástavec na čalounění. Ten je menší, počítejte s tím, že vysávání vám tak bude trvat o chvilku déle.

  Jednou za čas je dobré vyčistit koberec pořádně, aby se dokonale odstranil prach a drobky i z hloubky mezi vlákny. K tomu vám výborně poslouží štěrbinová hubice. Je to ta delší s úzkým koncem, která je určená pro vysávání v úzkých a těžko přístupných místech, v žebrech radiátorů, za nábytkem atd. Hubicí přejíždíme po koberci, a to ve více směrech, čímž se krásně dostaneme mezi vlákna, načechráme je a vysajeme i drobné nečistoty, které mezi vlákny uvízly. Tento způsob vysávání je o něco fyzicky i časově náročnější, ale s výsledkem budete spokojeni.

  Před čištěním štěrbinovou hubicí odsuňte nábytek a odstraňte všechny věci, které máte na koberci umístěné, abyste pomocí intenzivního vysávání načechrali i místa, která jsou zatížená. Takto intenzivně můžete koberec vyčistit třeba 1x do měsíce, nebo podle potřeby. Záleží, na jak frekventovaném místě koberec máte.

  Vyklepání, praní

  Při velkém úklidu můžete koberec vyklepat. Výhodou plyšových koberců je i možnost koberec vyprat v pračce na 30°. To ovšem závisí na velikosti koberce a možnostech vaší pračky.

  jarmoluk / Pixabay

  Čištění skvrn

  U mokrých skvrn platí hlavní zásada, a tou je rychlost. Pokud se skvrna vsaje do hloubky koberce nebo zaschne, bude se odstraňovat mnohem hůř. Proto mějte po ruce savý bavlněný hadřík nebo papírové utěrky. Ty na skvrnu přimáčkněte, abyste vysáli všechnu tekutinu. Opakujte několikrát s novou utěrkou, dokud nezůstane suchá. Utěrkou netřete, abyste nezničili vlas koberce, jenom přimačkávejte. K dočištění můžete použít šetrný čistící přípravek určený pro koberce, jako např. šampón na koberce Vanish. Vyhněte se agresivnějším syntetickým čistícím přípravkům.

  Zatížení

  Délka životnosti vašeho plyšového koberce závisí i na správném umístění a způsobu používání. Koberec by neměl být zatížený nábytkem, to se negativně odráží v kvalitě vlasu. Pokud chcete mít koberec stále hezký, nábytek pravidelně přemísťujte a koberec posunujte. Pokud jej necháte na trvalo na jednom místě, bude vlas koberce např. pod nožičkami stolku poškozený. Chraňte plyšový koberec před přímým sluncem, mohl by po čase vyblednout.


Publikování nebo další šíření obsahu webu ModerníByt.eu je bez souhlasu redakce zakázáno.