• Druhy dřevěných briket a jejich vlastnosti

  1.7.2017 | autor: redakce | sekce: Energie, Inzerce

  Vytápění dřevěnými briketami je v poslední době doslova hitem našich domácností, a to z mnoha důvodů. Nejen, že jsou brikety levné a ekologické, ale mají také výbornou výhřevnost, dlouho hoří, obsahují minimální množství popela i vody, snadno se s nimi manipuluje a jsou vhodné k okamžitému použití. Není náhodou, že se právě dřevěným briketám říká palivo budoucnosti. Na trhu je hned několik druhů briket se specifickými vlastnostmi. Ti, kteří nemají s topením velké zkušenosti, si proto často lámou hlavu, pro který typ briket se rozhodnout. Pojďme si tedy vysvětlit, jaké druhy briket se na našem trhu prodávají a čím se liší.

  Druhy podle technologie výroby a tvaru

  Základní rozdělení dřevěných briket je podle technologie výroby a tvaru, od nichž se odvíjí specifické vlastnosti. Na našem trhu se prodávají tři hlavní druhy briket:

  1. Válce (často pod názvy Nestro nebo Hard)

  Válcové dřevěné brikety jsou díky svým větším rozměrům určeny pro celodenní topení a udržování stálé pokojové teploty. Prodávají se buď s dírou, nebo bez díry uprostřed válce. Verze s dírou umožňuje intenzivnější zátop a lepší prohořívání, ale zase rychleji shoří. U verze bez díry trvá déle, než se briketa rozhoří, ale hoří mnohem déle a vydává stálé teplo. Při lisování dochází k zatavení povrchu brikety, která tím získává větší odolnost vůči vlhkosti. Tvar válcových briket připomíná dřevěná polínka – vzhledově se tak jedná o nejautentičtější náhradu za dřevo.

  Výroba spočívá v tom, že do klikového mechanismu se dvěma setrvačníky vtlačuje píst pod tlakem 1 800 atmosfér suché piliny do kuželového pouzdra. Z lisu vychází briketa kulatého průřezu a s měrnou hmotností až 1 270 kg/m³, která se na konci 10m brzdící linky krátí dělící pilou.

  1. Hranoly (často pod názvem Pini Kay nebo Brik)

  Hranolové dřevěné brikety díky svému dutému profilu umožňují snadnější zátop a lepší prohořívání. Rychle vytváří intenzivní teplo. Při lisování dochází k zatavení povrchu brikety, která se tímto stává odolnější vůči vzdušné vlhkosti. Jejich kompaktní rozměr je vhodný i pro menší topeniště a také se hodí pro letní grilování.

  Vyrábí se tak, že se do šnekového „masomlýnku“ přidávají piliny, které šnek vtlačuje do lisovací komory o teplotě 300 °C. Z lisu vychází nekonečná briketa s čtvercovým průřezem a měrnou hmotností až 1 270 kg/m3, jež se následně řeže.

  1. Kvádry (často pod názvem Ruf)

  Dřevěné brikety ve tvaru kvádru jsou díky hranatému tvaru velmi skladné. Jsou charakteristické svou světlou barvou. Hodí se pro celodenní intenzivní topení a udržování stálé pokojové teploty. Jsou velmi oblíbené například u chatařů, protože jejich kompaktní rozměr je vhodný i pro menší topeniště.

  Při výrobě jsou piliny stlačeny hydraulicky do tvaru kvádru. Dochází u nich k o něco menšímu prolisování 900–1 100 kg/m³.

  Tip na závěr: Zaujaly Vás dřevěné brikety a přemýšlíte o nákupu? Pokud hledáte spolehlivého dodavatele a zároveň chcete ušetřit, výbornou volbou je například česká rodinná firma Ecotop Energy s.r.o. V její nabídce najdete různé druhy kvalitně stlačených dřevěných briket z čistých pilin tvrdého dřeva bez jakýchkoliv příměsí či pojiv. Prodejce nabízí rychlé a levné doručení i na zkoušku a navíc 100% garanci kvality a záruku vrácení peněz.

  4.5/5 - (2 votes)