Vytápění dřevěnými briketami je v poslední době doslova hitem našich domácností, a to z mnoha důvodů. Nejen, že jsou brikety levné a ekologické, ale mají také výbornou výhřevnost, dlouho hoří, obsahují minimální množství popela i vody, snadno se s nimi manipuluje a jsou vhodné k okamžitému použití. Není náhodou, že se právě dřevěným briketám říká palivo budoucnosti. Na trhu je hned několik druhů briket se specifickými vlastnostmi. Ti, kteří nemají s topením velké zkušenosti, si proto často lámou hlavu, pro který typ briket se rozhodnout. Pojďme si tedy vysvětlit, jaké druhy briket se na našem trhu prodávají a čím se liší.
Základní rozdělení dřevěných briket je podle technologie výroby a tvaru, od nichž se odvíjí specifické vlastnosti. Na našem trhu se prodávají tři hlavní druhy briket:
Válcové dřevěné brikety jsou díky svým větším rozměrům určeny pro celodenní topení a udržování stálé pokojové teploty. Prodávají se buď s dírou, nebo bez díry uprostřed válce. Verze s dírou umožňuje intenzivnější zátop a lepší prohořívání, ale zase rychleji shoří. U verze bez díry trvá déle, než se briketa rozhoří, ale hoří mnohem déle a vydává stálé teplo. Při lisování dochází k zatavení povrchu brikety, která tím získává větší odolnost vůči vlhkosti. Tvar válcových briket připomíná dřevěná polínka – vzhledově se tak jedná o nejautentičtější náhradu za dřevo.
Výroba spočívá v tom, že do klikového mechanismu se dvěma setrvačníky vtlačuje píst pod tlakem 1 800 atmosfér suché piliny do kuželového pouzdra. Z lisu vychází briketa kulatého průřezu a s měrnou hmotností až 1 270 kg/m³, která se na konci 10m brzdící linky krátí dělící pilou.
Hranolové dřevěné brikety díky svému dutému profilu umožňují snadnější zátop a lepší prohořívání. Rychle vytváří intenzivní teplo. Při lisování dochází k zatavení povrchu brikety, která se tímto stává odolnější vůči vzdušné vlhkosti. Jejich kompaktní rozměr je vhodný i pro menší topeniště a také se hodí pro letní grilování.
Vyrábí se tak, že se do šnekového „masomlýnku“ přidávají piliny, které šnek vtlačuje do lisovací komory o teplotě 300 °C. Z lisu vychází nekonečná briketa s čtvercovým průřezem a měrnou hmotností až 1 270 kg/m3, jež se následně řeže.
Dřevěné brikety ve tvaru kvádru jsou díky hranatému tvaru velmi skladné. Jsou charakteristické svou světlou barvou. Hodí se pro celodenní intenzivní topení a udržování stálé pokojové teploty. Jsou velmi oblíbené například u chatařů, protože jejich kompaktní rozměr je vhodný i pro menší topeniště.
Při výrobě jsou piliny stlačeny hydraulicky do tvaru kvádru. Dochází u nich k o něco menšímu prolisování 900–1 100 kg/m³.
Tip na závěr: Zaujaly Vás dřevěné brikety a přemýšlíte o nákupu? Pokud hledáte spolehlivého dodavatele a zároveň chcete ušetřit, výbornou volbou je například česká rodinná firma Ecotop Energy s.r.o. V její nabídce najdete různé druhy kvalitně stlačených dřevěných briket z čistých pilin tvrdého dřeva bez jakýchkoliv příměsí či pojiv. Prodejce nabízí rychlé a levné doručení i na zkoušku a navíc 100% garanci kvality a záruku vrácení peněz.