Pravidelné saunování je základem pro zdraví každého z nás. Sauna totiž člověka otužuje, pomáhá mu s vyplavením toxinů z těla, rovněž napíná pokožku a v neposlední řadě uvolňuje svaly a prospívá kloubům. Saunu si můžete pořídit také do domácnosti -například do panelákového bytu.
O výrobu a dovoz domácí sauny se vám postarají vyškolení odborníci od firmy Sauna project, kteří vám jí rovnou i sestaví a dají do chodu.
Klasické domácí sauny bývají do tvaru čtverce či obdélníku. Můžete si ovšem nechat vyrobit také domácí saunu na míru s atypickými tvary. Je nutné dodržet alespoň nějaká pravidla, co se týče velikosti sauny. Ta by měla mít rozměr pro saunování jedné osoby alespoň 1,4 m3.
Rozhodnete-li se pro vestavěnou domácí saunu do obezděného prostoru, pak je vyžádána určitá vlhkost stěn a otvory nutné pro zajištění cirkulace vzduchu a samozřejmě také prohřátí sauny. Zajistěte si také samostatný přívod elektrického proudu do ovládací skříňky mimo kabinu.
Pokud se tedy po domácí saunu rozhodnete, mělo by vás v první řadě zajímat dřevo použité na výrobu sauny. Dřevo by mělo splňovat odolnost proti vysokým teplotám i vlhkosti.
Nejčastější a také vhodnou volbou k obkladům bývá skandinávský smrk, kanadská borovice či jedlovec. Na vnitřek se pak doporučuje africká vrba abachi nebo tuzemský topol. Hlavní je, aby dané dřevo neobsahovalo pryskyřici a aromatické látky.
O teplo v sauně se starají topidla a kamna umožňující polévání vodou. Systémy topení se liší podle typu. Nabízí se například kamna s parním vyvíječem. Ten kombinuje suchý způsob vyhřívání s vlhkým prostředním parní lázně.
Můžete si také pořídit domácí saunu s elektrickými kamny. Na ty se položí lávové kameny či kameny z finské žuly a polévají se vodou.
Další možností je topení dřevem, rašelinou nebo briketami. To vyžaduje napojení saunových kamen na komín. Ten musí splňovat platné bezpečnostní podmínky.