Zima je obdobím, kterému se jednoduše nevyhnete, ať už ji máte rádi nebo ne. V okamžiku, kdy pozvolným způsobem přichází, měli byste se na ni připravit nejenom vy, ale také vaše zahrada. Tu máte plně ve svých rukách. Pokud nechcete po zimě najít zahradu v nepěkném stavu, je třeba ji správně zazimovat a zkonzervovat. Proto vám přinášíme několik praktických tipů.
Takovým pomyslným odrazovým můstkem se v tomto případě stane péče o trávník. Ten byste měli naposledy posekat a nechat ho v přiměřené výšce. Výjimkou není ani posyp trochou kompostu. Někdo jej dokonce stříká proti plísním, které se mohou po zimě objevit. Hned poté se vrhněte na zastřižení živého plotu.
Ukliďte na zahradě všechen biologický nepořádek. Tentokrát máme na mysli především sesbírané, které by mohlo způsobit právě zmiňované plesnivění trávníku. K zimnímu spánku uložte také záhony. Mnohé z nich je třeba zrušit, jiné stačí jen zazimovat. Nebojte se ani praktického kompostování. To vám v nadcházející sezóně přijde vhod, a to ve formě krásné a výživné hlíny.
Není to jenom zkypření běžných záhonků, jak by si mohl, kdo myslet. Postarat se musíte také o bylinky a trvalky. Některé je třeba na zimu uklidit z mrazu pryč, jiné stačí pouze zakrýt, například smrkovými větvičkami. Snažte se zazimovat i nejrůznější rostliny. V tomto případě se řiďte poměrně osvědčenou poučkou, která praví, zazimovávejte v suchu a chladu. Podzim je zároveň vhodným obdobím k výsadbě některých plodin.
Nakonec ostříhejte růže, zpracujte opadané větší větve ze stromů a nezapomeňte vypnout venkovní vodu, ať vám na zahradě přes zimu nezamrzne. Pokud přijdou přes zimu teplejší a slunné dny, myslete na to, že o některé keře a květiny je třeba pečovat i v zimě, a to prostřednictvím pravidelného zalévání. Tomu se samozřejmě vyhněte při mrazu.