• fireplace

  Topíte doma dřevem? Poznejte výhody a nevýhody

  10.4.2023 | autor: David K. | sekce: Energie

  Vzhledem k vysokým cenám energií v podobě plynu a elektřiny se čím dál více lidí přiklání k topení dřevem. Pokud mezi ně patříte také nebo o této variantě vytápění uvažujete, jistě vás budou zajímat následující informace. Zaměříme se na to, jaké výhody a nevýhody přináší topení dřevem.

  V první řad je důležité zmínit, že topit byste měli především suchým dřevem, abyste využili maximální potenciál této topné komodity. Zároveň myslete na to, že dřevo je zapotřebí skladovat v dostatečné vzdálenosti od krbu nebo krbových kamen.

  Výhody topení dřevem

  V první řadě se zaměříme na to, jaké benefity vám přináší topení dřevem. Jak už naznačuje úvod tohoto článku, bude to cena dřeva, která je oproti uhlí, plynu a elektřině zatím stále přijatelná a nižší. Ekonomický provoz bude pro mnohé jistě rozhodujícím aspektem.

  Kromě něho jistě oceníte také důraz kladený na ekologii. Při spalování dřeva výrazným způsobem nezatěžujete přírodu, jako u jiných komodit. Dnes už navíc nemusíte připravovat dřevo na topení svépomocí. Objednat si ho můžete nejenom nařezané, ale také naštípané a dostatečně vysušené. Stačí ho jen uložit a pustit se do topení.

  Nevýhody topení dřevem

  Část poslední výhody se může stát i určitou nevýhodou. Pro uskladnění dřeva totiž budete potřebovat dostatek prostoru. Vzhledem k tomu, že je třeba topit dřevem vyschlým, měli byste tomu přizpůsobit i dané prostory. V rámci nevýhod topení dřevem bychom mohli zmínit také nutnost pravidelného přikládání, abyste se ohřáli. Počítat musíte i s údržbou krbových kamen nebo krbu.

  Každý, kdo uvažuje o topení dřevem by měl zvážit klady a zápory. Pro některého totiž výše uvedené zápory nemusí představovat žádnou překážku. Mnozí zase na topení dřevem ocení nejenom ekonomický provoz, ale také možnost pohledu do plápolajícího ohně při poslechu praskajícího dřeva.

  Rate this post